Boyko Borisov: "Şimdilik istifa yok, yola devam"Salı, 19 Şubat 2013

Boyko Borisov: Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, yaklaşık iki haftadır süren halk protestolarına yanıt vererek, "Şimdilik istifa yok, yola devam" dedi.
Başbakan Borisov, düzenlediği basın toplantısında, enerji faturalarının aniden yükselmesi nedeniyle başlayan halk protestolarına ilişkin soruları yanıtladı.
Borisov, internet paylaşım ağları üzerinden düzenlenen ve her gün 10 binlerce insanın sokaklara dökülmesine neden olan protestoların nedenini, eski hükümetin çalışmalarına bağladı.

Borisov, kendi aralarında Bulgaristan'ı üç bölge şeklinde paylaşıp, tekelleşen elektrik dağıtım şirketlerinden Çek "ÇEZ"in lisansının iptal edileceğini, diğer şirketlere de yüklü cezalar kesildiğini kaydetti.

Eski hükümetin bu şirketlerle yaptığı anlaşmaların internette yayınlanacağını bildiren Borisov, "Bu anlaşmaların iptali mümkün değil, çünkü eski hükümet anlaşmaları imzalarken sadece onların haklarını savunmuş. Bu durumda iptalin tazminatını ödeyemeyiz" ifade etti.

Başbakan Borisov'a göre, halka ödetilen elektrik faturaların artışını önlemek üzere 1 Mart'tan itibaren elektrik ücretine yüzde 8 oranında indirim yapılacak.
Faturalarından memnun olmayan vatandaşlar elektrik dağıtım şirketlerine karşı toplu davalar açmaya çağrıldı.
Borisov, "Hata yaptıysak, demokrasi seçim çözümünü keşfetmiştir. Dünyanın her yerinde ihtilal çocuklarını yemiştir" dedi.

Soruları Başbakan Borisov'a getiren Daniela Pelovska, hükümetin hızlı yanıt vermesinden dolayı memnun olduğunu söyledi. Pelvoska, ülke genelinde her akşam 10 binlerce insanın sokaklara döküldüğü belirterek, protestoların, sorunların çözümüne dek süreceklerini ifade etti.

-Cumhurbaşkanlığının görüşü-

Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev, Bulgaristan'daki tüm enerji sektörüne uluslararası uzmanlarca mali denetimin yapılmasını talep etti.

"Halk her gün sokaklara dökülüp, mafya sloganı atıyorsa, varsa, o mafyanın yargılanıp suçlu bulunursa cezaevine atılması gerekiyor" diyen Plevneliev, parlamentoyu sorunu ele almaya çağırdı.

Plevneliev, "Halk parlamentoya domates ve taş atmak yerine gündeme getirilen sorunlar ile ilgili yapılacak görüşmelere katılmak üzere parlamentoya davet edilmeli" dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Margarita Popova da hükümete karşı sert eleştiride bulundu.

Popova, protestoculara tam destek vererek, "Yapılan tüm gösteriler oligarşi ve yolsuzluklara karşıdır. Oysa hiç kimse halka neden buraya kadar geldik diye açıklama yapmıyor" ifadesini kullandı.

-Protestoların nedeni-

Ülkede elektrik dağıtımının özelleştirildiği 2004 yılından sonra bu sektörü paylaşan Çek "CEZ" ve "Energo Pro" ile Avusturyalı "EVN" şirketlerinin, son iki ayda tüketicilere kestiği elektrik faturalarındaki 3-5 katlık artış, halkın tepkisine neden oldu.

Elektrik dağıtım şirketleri, Yılbaşı ve Noel tatilleri dolayısıyla halkın zamanının büyük bir bölümünü evde geçirdiği için daha fazla fazla elektrik tükettiğini öne sürmüştü.

Protestocular ise üç dağıtım şirketinin ortaklaşa hareket ettiğini iddia ediyor.


DİĞER HABERLER