BOYKO BORİSOV'DAN ABDULLAH GÜL'E TAVIR İDDİASIPazar, 26 Eylül 2010

BOYKO BORİSOV'DAN ABDULLAH GÜL'E TAVIR İDDİASIBulgar medyası, New York'taki "Balkan Liderleri Zirvesi" sırasında Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'un, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül içeri girdiğinde ayağa kalkmadığını bildirdi. Bulgar gazetesi Trud'a göre, "fazla gösterişli" davet ve Cumhurbaşkanı Gül'e gösterilen ilgiden rahatsız olan Borisov, toplantıdan "daha önemli işleri olduğunu" söyleyerek erkenden ayrıldı.

Amerika Balkan Dernekleri Federasyonu (FEBA) ve Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından geçtiğimiz perşembe günü Manhattan'da çok sayıda devlet adamının katıldığı "Balkan Liderleri Zirvesi" isimli bir gece düzenledi.

Waldorf Astoria Otel'deki yaklaşık 200 kişilik davete Cumhurbaşkanı Gül de konuşmacı olarak katıldı.
Ancak Bulgar haber ajansı Novinite'nin Trud gazetesine dayandırdığı habere göre, Bulgar diplomatik kaynaklar, geceyi "aşırı renkli" buldu ve Almanya Başbakanı Angel Merkel'in vermiş olduğu benzeri bir resepsiyondan üç kat daha fazla gösterişli olduğunu söyledi. Bulgar diplomatik kaynaklara göre, bu gösterişin nedeni de Türkiye'nin siyasi ve ekonomik gücünü göstermekti.
Bulgar gazetesi Trud, Gül'ün toplantı salonundan içeri girmesinin davete katılanlar arasında büyük bir coşkuya neden olduğunu ve Cumhurbaşkanı'nın çılgınca alkışlandığını bildirdi. Hatta Makedonya Cumhurbaşkanı George Ivanov ve Arnavutluk Başbakanı Sali Berişa, Gül'le kucaklaşmak için birbiriyle yarıştı.

"AYAĞA KALKMADI"

Ancak habere göre, salonda Cumhurbaşkanı Gül'ü karşılamak için ayağa kalkmayan tek lider vardı: Bulgaristan'ın Türk karşıtı milliyetçi Başbakanı Boyko Borisov.

Borisov gazeteye yaptığı açıklamada, "Masaların arasında yürürken, benim oturduğumu gördü. Muhtemelen Türkiye'nin yapmış olduğu bu gösterinin eşitler arasındaki bir toplantı için uygun olmadığını anladı ve özellikle elimi sıkmak için yanıma geldi" dedi.
Trud gazetesi bu olayın ardından Borisov'un konuşma sırasının öne alındığını belirtti. New York Valisi David Paterson'dan hemen sonra söz alan Borisov da konuşmasına Bulgaristan'ın Osmanlı İmparatorluğu'ndan bağımsızlığını ilan ettiği 22 Eylül ulusal bayramını kutlayarak başladı.

Habere göre, Borisov, konuşmasının ardından doğrudan yanına gittiği Gül'e "daha önemli işleri" olduğunu söyleyerek, yemeğe katılmadan ve Cumhurbaşkanı Gül'le ikili görüşme gerçekleştirmeden toplantıdan ayrıldı.

Gazete, Cumhurbaşkanı Gül'ün Borisov'la vedalaşırken, Bulgar lidere sarılarak davete katıldığı için teşekkür ettiğini belirtti.

Borisov ayrıldıktan sonra Bulgaristan Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov'un Türk mevkidaşı Ahmet Davutoğlu'yla bir görüşme gerçekleştirdiği bildirildi.


DİĞER HABERLER