BRGK YÖNETİM KURULU TOPLANTISI İZMİR'DE YAPILDICumartesi, 17 Ekim 2009

BRGK YÖNETİM KURULU TOPLANTISI İZMİR'DE YAPILDITürkiye genelinde 32 ilde teşkilatlanmış bulunan "Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu'nun (BRGK)" olağan yönetim kurulu toplantısı, konfederasyonu oluşturan federasyonlardan bir tanesi olan "Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu'nun (BGF)" kurucu üyesi olan "İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği'nin (İzmir BAL-GÖÇ Derneği)" ev sahipliğinde İzmir'de yapıldı.

Toplantı "Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu (BRGK)" Genel Başkanı sayın Turhan GENÇOĞLU, Bursa BAL-GÖÇ Derneği ve BGF Genel Başkanı sayın Prof. Dr. Emin BALKAN, İzmir BAL-GÖÇ Derneği ve EGE-BRDF Genel Başkanı sayın Süleyman PEHLİVANOĞLU, BRGK Teşkilatlanmadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı sayın Mesut BAŞKIR, BRGK Genel Başkan Yardımcısı ve Kocaeli BAL-TÜRK Derneği'nin eski Genel Başkanı sayın Mehmet ALBAR, BRGK Genel Başkan Yardımcısı sayın Abdülrezzak PARK, Eskişehir Balkan Muhacirleri Kültür ve Dayanışma Derneği Genel Başkan Yardımcısı sayın Recep DEMİR, Gebze Darıca Balkan Türkleri Dayanışma ve Kültür Derneği Genel Başkanı sayın Rıfat YAKUPOĞLU, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı sayın Süheyl ÇOBANOĞLU, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu Kurucu Genel Başkanı sayın Av. Özcan PEHLİVANOĞLU, Kocaeli Rumeli Türkleri Derneği Genel Başkanı sayın Sinan BALKANLI ve Akdeniz Balkan Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı sayın Necati SULTAN'ın katılımları ile 17 Ekim 2009 Cumartesi günü saat 11:00'de İzmir BAL-GÖÇ Derneği Genel Merkezinde, Konfederasyon Genel Başkanı sayın Turhan GENÇOĞLU'NUN açılış konuşmalarını yapmaları ile başladı. Sayın Turhan GENÇOĞLU'NUN açılış konuşmasını tamamlamasının ardından gündem maddeleri görüşülmeye başlandı. Genel Merkezleri İzmir'de bulunan ve "Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu'na (BRGK)" üye olmak için başvuran "Ege Balkan Rumeli Dernekleri Federasyonu (EGE-BRDF)" ile "İzmir Balkan Dernekleri Federasyonu'nun (İZBALFED)" bu talepleri değerlendirildi. Konfederasyon yönetim kurulu üyeleri Balkan göçmenleri camiasının birlik ve beraberliğinin önemine vurgu yaparak söz konusu müracaatları olumlu karşıladılar ve her iki federasyonun da BRGK'ya üyelikleri oy birliği ile kabul edildi. Söz konusu iki federasyonun da üye olmaları ile BRGK'ya üye federasyon sayısı sekiz'e (8) çıkmış oldu. Böylece BRGK Balkan Göçmeni Türk vatandaşlarının bir araya geldikleri en büyük sivil toplum örgütü olma vasfını bir defa daha perçinlemiş oldu.

Söz konusu iki federasyonun konfederasyona üyeliklerinin kabulünün ardından gündemin diğer maddelerinin görüşülmesine başlandı. Burada Balkan göçmenleri camiasının sorunları, bu sorunların çözümü için yapılması gerekenler ve atılacak adımlar görüşüldü. Bir sonraki toplantının Bursa'da yapılmasına karar verilmesinin ardından toplantı sona erdi.

Kenan ÖZGÜR
İzmir BAL-GÖÇ Derneği
Genel Başkan Yardımcısı
Basın ve Yayın Sorumlusu


DİĞER HABERLER