BSP, Simeonov istifa edinceye kadar Meclis toplantılarını boykot edecekÇarşamba, 31 Ekim 2018

BSP, Simeonov istifa edinceye kadar Meclis toplantılarını boykot edecekMeclis binasında basına açıklamalarda bulunan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ve Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) milletvekilleri, bu defa Yurtdışı Bulgarlar Devlet Ajansı skandalından dolayı Başbakan Yardımcısı Valeri Simeonov'un görevinden istifa etmesini istediler.

Gözaltına alınan Bulgarlar Devlet Ajansı Başkanı Petır Haralampiev hakkında rüşvet vermek ve yabancılara yasadışı olarak Bulgaristan vatandaşlığı vermek suçlarını işlediği iddia edilen organize suç örgütünü yönettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu. Aynı operasyonda kurumda görevli daha 20 kişi tutuklandı.

Muhalefetteki partiler Başbakan Yardımcısı Valeri Simeonov'a karşı yeni bir hamlede bulundu. Onlar, Yurtdışı Bulgarlar Devlet Ajansı'nın kapsamlı bir şekilde denetlenmesi ve görevi ve sorumluluk alanı kapsamında ajansın da bulunduğu için Simeonov'un istifası konusunda ısrar ettiler.

Ataka Partisi Genel Başkanı Volen Siderov operasyonu, Birleşik Vatanseverler koalisyonunun sarsılması ve ardından iktidarın sarsılmasına yönelik bir hamle olarak nitelendirdi. Bununla birlikte Ataka partisi lideri, Simeonov'a karşı tutumunu oldukça yumuşatmış görünüyordu ve hala onun görevinden istifa edip etmemesini istediğine ilişkin soruya cevap vermedi.

Meclis toplantısı, BSP ve HÖH Meclis gruplarının boykotundan dolayı yeter sayısı toplanmadığı için bir saat geç başladı. Sosyalistler, Simeonov görevinden ayrılıncaya kadar kanun tasarılarının kabul edildiği Meclis toplantılarına katılmayacaklarını duyurdular.

BSP, engelli çocukların annelerini "bağıran kadınlar", engelli çocuklarını ise "sözde hasta çocuklar" olarak nitelendirdiği ifadelerinden dolayı da Simeonov'un görevinden istifa etmesini istiyor.


DİĞER HABERLER