BSP, TÜRKLERDEN DESTEK BEKLİYORPazartesi, 27 Nisan 2009

BSP, TÜRKLERDEN DESTEK BEKLİYORTürkiye'de yaşayıp seçimler sırasında Bulgaristan'da oy kullanan göçmenler ile Bulgaristan'da yaşayan Türklerden bir türlü istediği oyu alamayan Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) oylarını arttırmak için atağa geçti.

BSP Kırcaali Teşkilatı Edirne'ye gelerek CHP İl Örgütü yöneticileri ile görüşerek destek istedi.
Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) çifte vatandaş olan Bulgaristan göçmenleri ile Bulgaristan'da yaşayan Türklerden daha fazla destek alabilmek için arayışa girdi. BSP bu amaçla CHP ile işbirliğine gitmek istiyor.

İlk iş olarak BSP, Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali'deki il teşkilat yöneticilerini Edirne'ye nabız yoklamaya gönderdi. BSP Kırcaali İl Teşkilatı Başkanı ve BSP Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Milko Bagdasarov ile İl Başkan Yardımcısı Nazmi Mümin beraberinde bir gurup partili ve basın mensuplarıyla birlikte Edirne'ye gelerek CHP Edirne İl Teşkilatı'nı ziyaret etti. Seçimler öncesi CHP'den destek isteyen BSP heyeti ayrıca merkezi Edirne'de bulunan Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği'ni de ziyaret etti.

Çifte vatandaşlık sahibi Türkiye'deki Bulgaristan göçmeni Türkler ile Bulgaristan'da yaşayan Türklerin sürekli olarak Hak ve Özgürlükler Hareketi'ne (HÖH) destek verdiklerini belirten BSP'liler, bu durumu lehlerine çevirmek için de CHP'nin yardımına ihtiyaçları olduğunu söyledi.

BSP yöneticileri Bagdasarov ve Mümin ile CHP İl Merkezi'nde görüşen CHP İl Başkan Nejat Gencan, iki partinin de Sosyalist Enternasyonal'e üye olduklarını, iki parti arasındaki işbirliği konusunun genel merkez ve genel başkanlıklar düzeyinde ele alınacağını, gelen BSP heyetinin nezaket ziyaretinden memnun olduklarını söyledi.

Baykal, Sofya'yı ziyaret edecek

İki heyetin ortak basın toplantısında CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Bulgaristan'ın başkenti Sofya'yı ziyaret ederek, BSP Genel Başkanı ve Başbakan Sergey Stanişev'le görüşeceği ve işbirliği protokolü imzalayacağı da bildirildi. Edirne'de imzalanması düşünülen protokolden ise vazgeçildi.


DİĞER HABERLER