Bu cumartesi "Kırcaali-Hoşgörü Başkenti" 3. Ulusal Etnik Azınlıklar Festivali yapılacakSalı, 31 Mayıs 2011

Bu cumartesi 4 Haziran 2011 tarihinde, Cumartesi günü "Hoşgörü Başkenti Kırcaali" Üçüncü Ulusal Etnik Azınlıklar Festivali gerçekleştirilecek. Festivalin organizasyonu Kırcaali Belediyesinin maddi ve manevi desteğiyle "Ömer Lütfi" Kültür Derneğine aittir. Üçüncü Ulusal Etnik Festivali Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis'in himayesi altında geçecek. "Ömer Lütfi" Kültür Derneği Müdürü Müzekki Ahmet'in verdiği bilgiye göre, açılış saat 14.00'de Kültür Evinde Başkan Hasan Azis tarafından yapılacak. Bu yıl festivalde Bulgaristan'da mevcut çeşitli etnik grupları temsilen 30'dan fazla folklor toplulukların gösteri sunması bekleniliyor. Program dahilinde ülke genelinden yaklaşık 600 amatör folklorcu sahneye çıkacak. Onlar Bulgaristan'da bulunan Türk, Bulgar, Roman, Ermeni, Tatar ve Karakaçan etnik topluluklarını temsil edecekler. Açılıştan hemen sonra Kırcaali bölgesinde faaliyet gösteren folklor ekipleri sahnede yer alacak. Festivalin gala konseri saat 18.00'de olacak. O zaman ayrı ayrı toplulukların sunduğu kendilerine has halk yaratıcılığı örnekleriyle Bulgaristan'ın zengin etnik tablosu Kırcaalilerin gözleri önünde canlanacak. Festival, Başkan Azis'in katılımcılara teşekkür belgesi ile onurlandırmasıyla sona erecek.

Müzekki Ahmet, üç yıl öncesine kadar bu festivalin Bölge Amatör Sanat Festivali olarak gerçekleştirildiğini belirtti. Geleneksel olma yolundaki "Hoşgörü Başkenti Kırcaali" Ulusal Etnik Azınlıklar Festivalinin her yıl haziran ayının ilk cumartesi gününde yapılıyor.
Her geçen yılla festivale gösterilen ilgi artıyor, çünkü yerel grupların dışında Kuzey Bulgaristan, Sliven, Haskovo, Sofya ve başka yerlerden çeşitli folklor topluluklarını aynı sahnede görmek mümkün.
Müzekki Ahmet, festivalin başlıca amacıyla ilgili, "Kırcaali her zaman hoşgörü başkenti olmuştur. Kırcaali'de yıl içinde bir çok folklor festivalleri düzenleniyor. Fakat bu festivalin çok ayrı bir değeri var. Çünkü bizler bu festivalle Bulgaristan'daki tüm etnik grupların folklor kültürleriyle bir demet oluşturduklarını göstermek istiyoruz. Bulgaristan'da her etnik topluluk kendi kültürünü koruyup geliştirebilir, fakat ayrı ayrı kültürlerin ulusal kültürün parçası olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca festival programında yer alarak her etnik azınlık kendine özgü halk oyunlarını tanıtarak, kültürünü popularize etme imkanı buluyor" dedi.

"Ömer Lütfi" Kültür Derneği Müdürü festivalin geleceğine yönelik, "Bu yıl üçüncüsünü yapacağımız "Hoşgörü Başkenti Kırcaali" Ulusal Etnik Azınlıklar Festivali, gerek folklor toplulukların gösterdikleri büyük ilgi, gerek Kültür Evi salonunu tıklım tıklım dolduran Kırcaalileri göz önüne getirirsek, Kırcaali için gerekli olduğunun ispatı ve bizler, Belediye yönetiminin desteğiyle, onu her yıl gerçekleştirmek için elimizden geleni yapmaya hazırız" diye altını çizdi.
Organizatörler adına Sayın Ahmet, Bulgaristan folklor zenginliğini görmek isteyen herkesi Kültür Evine davet etti.
DİĞER HABERLER