Bu yıl Dambalı Tepesi'ndeki çeşme yanında şifa ritüeli yapılmayacakPerşembe, 30 Nisan 2020

Bu yıl Dambalı Tepesi'ndeki çeşme yanında şifa ritüeli yapılmayacakMomçilgrad (Mestanlı) Belediye Koronavirüs Kriz Masası toplantısında alınan karara göre, koronavirüs yayılma riski nedeniyle 5 Mayıs'ı 6 Mayıs'a bağlayan gecede Momçilgrad kasabasına yakın Dambalı Tepesi'nde bulunan dağ çeşmesinde yapılan şifa ritüeli bu yıl yapılmayacak. Karar, Ulusal Koronavirüs Kriz Masası Başkanı Tümgeneral Prof. Dr. Ventsislav Mutafçiyski tarafından gönderilen mektup sonucunda alındı. Mektupta Sağlık Bakanı Kiril Ananiev'in, 13 Mart 2020 tarihinde çıkarttığı emirnameye göre tüm toplu etkinliklerin yasaklandığına dikkat çekiliyor.

Kırcaali İl Emniyet Müdürlüğünün görüşüne göre, karmaşık salgın durumu ve sıhhi ve hijyen kurallara uyulması nedeniyle 5 Mayıs'ı 6 Mayıs'a bağlayan gecede şifa ritüelinin yapılması uygun değildir.

Belediye Başkanı İlknur Kazim," Birkaç hafta içinde koronavirüs pandemisi dünyadaki insanların hayatlarını değiştirdi. Birçok insan için Hıdırlez gecesinde Dambalı Tepesi'ni ziyaret etmesinin önemli olduğunu biliyoruz. Aynı zamanda çok sayıda ziyaretçinin bir araya gelmesi insan hayatını riske atıyor. Sorumlu olalım, tehlikeleri düşünelim ve kendimizin ve sevdiklerimizin salgın hastalığa kurban gitmesini önleyelim" diye kaydetti.

Belediye Koronavirüs Kriz Masası, Momçilgrad İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlilerine Dambalı Tepesi'ne giden yollara kontrol noktaları kurulması da dahil olmak üzere Sağlık Bakanı'nın talimatlarının yerine getirilmesi konusunda yardımcı olacak.


DİĞER HABERLER