BUKET 2019 müsabakasının Cebel ilçe birincileri belli olduPerşembe, 25 Nisan 2019

BUKET 2019 müsabakasının Cebel ilçe birincileri belli olduDün Cebel (Şeyhcuma) kasabasında Hristo Smirnenski Halk Toplum Merkezi salonunda amatör sanatçılara yönelik ulusal düzeyde bu yıl dördüncüsü düzenlenen "Etnik Grupların Tebessümü, Kültüründe ve Hoşgörüde Bulgaristan" (BUKET) yarışmasının ilçe birinciliği müsabakası gerçekleşti.

Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Onursal Başkanı Ahmet Doğan'ın himayesinde gerçekleştirilen yarışmanın Girişim Komitesi Başkanı HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı, Baş Koordinatör ise Mukaddes Nalbant.

İlçe birinciliği müsabakasına katılan konuklar arasında Hak ve özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl Başkanı İzzet Şaban, HÖH Cebel İlçe Başkanı ve Cebel Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Mustafa, Cebel Belediye Meclis Başkanı Seyfi Mehmetali yer aldılar. Etkinliğe katılanlar arasında HÖH ve HÖG Gençlik Kolları İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, Cebel Belediye Meclis üyeleri ve ilçeye bağlı köy muhtarları da vardı.

Yarışmacılar, müzik ve dans sanatı, söz/tiyatro ve resim sanatı olmak üzere dört kategoride yarıştılar. Yarışmacılar, yetkili bir jüri tarafından değerlendirildi. Yarışma ile gençlerin toplumdaki kültürel farklılıklara karşı hoşgörüsünü pekiştirerek kimliklerinin korunması, Bulgaristan'daki etnik azınlıkların sanatı ve geleneklerine ilginin arttırılması ve yeteneklerinin sergilenmesi ve geliştirilmesi için ortam yaratılması amaçlanıyor.

Resim sanatı kategorisinde10 yaş altı grubunda Ovçevo (Ispahlar) köyünden Elif Ömer, 11-18 yaş grubunda ise Cebel'den Gökşen Sabahtin birinci oldu.

Dans sanatı kategorisinde birinciliği Olga Çolakova'nın yönetmenliğindeki Cebel Modern Dans Grubu elde etti.

Söz sanatı kategorisinde birinciliği Cebel'den 12 yaşındaki Eda Bahtiyar elde etti. Eda'nın "Bizim Memleket" şiiri katılımcıları duygulandırdı.

Sahne ve tiyatro sanatı alt dalında "Tavuk İçin At" isimli oyun ile katılan Gülcan Bayram'ın sanat yönetmenliğini yaptığı Cebel Tiyatro Grubu birinci oldu. Enstrümantal ve vokal icralar alt dalında 18 yaş altı grubunda Cebel'den 10 yaşındaki Teodora Georgieva, 18 yaş üstü grubunda ise Tuğçe Bekir ve Atiliya Bogdanova birincilik ödülü kazandılar.

Katılımcılar, BUKET yarışmalarının daima canlı olan ruhun, her insanın yaratıcılık meziyetinin bir tezahürü olduğunu ifade ettiler.

Ulusal BUKET Cebel İlçe Birinciliği müsabakasında dereceye giren tüm yarışmacılara yarışmanın ilçe koordinatörü Mümün Kabul başarı belgesi ve para ödülü sundu. Birincilik elde eden yarışmacılar, BUKET Kırcaali İl Birinciliği yarışmasına katılacak.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER