Bulgar yönetmen Stiliyan İvanov, Türkiye'yi tanıtan belgesel çektiPazartesi, 27 Şubat 2012

Bulgar yönetmen Stiliyan İvanov, Türkiye'yi tanıtan belgesel çektiÜnlü yönetmen Stiliyan İvanov'un, Türkiye'yi anlatan ‘Welcome to Turkey' (Türkiye'ye Hoş Geldiniz) başlıklı belgeseli çıktı. Bulgar DODO Film ve Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortak yapılan film, usta belgesel yapımcısı İvanov'un bakış açısından çağdaş Türkiye'yi tanıtmaktadır. Türkiye'nin tarih, kültür, din, yaşam tarzı olarak görülecek ilginç mekânları konu olmuştur. 45 dakikalık filmde maksimum gezi mekânı gösterilerek, yapımcı, Bulgarların çok az bildiği mekânlara işaret ederek ilgi uyandırmaktadır.

İvanov, filmde yer alan görüntülerin çoğunun 2011'de çekildiği, fakat Türkiye'ye yaptığı daha önceki gezilerden de görüntülerin var olduğunu ve sonuçta film için en etkili kadrajların seçildiğini ifade etti. Usta yönetmen, ilk kez 2007'de Türkiye'ye gittiğinde, her ne kadar profesyonel bir yaklaşımı olsa da, bir önyargı belirtilerinin olduğunu itiraf etti.

Mezopotamya bölgesine ait tarihe ilgi duyan İvanov, bundan sonraki hedefinde Gılgamış destanının yaşandığı bir yer olarak bilinen ve dünyada çok az kişi tarafından ziyaret edilen Karkamış'ın olduğunu açıkladı.

Fılmi seyrettikten sonra birçok meslektaşının Türkiye'yi ilk gezi hedefi yapacaklarını söyleyen İvanov, filmin önemli mesajlar verdiğini belirterek, "Komşularımızla olan ortak noktalarımız, bizi ayıran konulardan çok daha fazla. 21. yüzyılda yaşayan bir insan, gerçekten 21. yüzyılda yaşayan biri gibi hareket etmelidir. Elbette tarihi derslerimizi öğrenmemiz lazım, fakat tarihte yaşamamız yanlış olur. Çağdaş bir toplum olarak önyargıdan uzak, olumlu bir yaklaşım sergilemek gerekiyor. Negatif yüklü bir tavır da negatif sonuçlar doğurur" diye ifade etti.

Stiliyan İvanov, 2010'da ziyaret ettikleri Konya'daki dervişlerle ilgili belgeselin de haziranda tanıtılacağını haber verdi.


DİĞER HABERLER