Bulgaristan 2009-2014 dönemi için 126,6 milyon Euro yardım alacakCuma, 18 Şubat 2011

Bulgaristan 2009-2014 dönemi için 126,6 milyon Euro yardım alacakAvrupa Ekonomi Alanı Mali Mekanizması (AEAMM) ve Norveç Mali Mekanizması çerçevesinde Bulgaristan 2009-2014 dönemi için 126,6 milyon Euro mali yardım alacak. Bakanlar Kurulunun basına gönderdiği bildiride kaynak sağlayan ülkeler Norveç, İzlanda ve Lihtenştayn'dır. Avrupa Birliği Fonları Araçları Yönetiminden sorumlu Bakan Tomislav Donçev ekibiyle birlikte dün iki mali mekanizmanın yeni program dönemi için ikinci müzakere gerçekleştirmiştir.
Yabancı heyetin başında Norveç Kraliyet Dış İşleri Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Staynar Hagen bulunup, Norveç Kraliyeti Bulgaristan Büyükelçisi Tove Skarsteyn ve AEAMM ofisinden temsilciler katıldı.
Müzakerelerin konusu program dahilinde olan alanlar; çevre, enerji, sağlık, kültür mirası, adliye ve iç işleri, sivil toplum örgütlerini destekleme ve Norveç kurumlarıyla ortaklık olarak belirtiliyor. Görüşmede Anlaşma Memorandumları çerçevesinde mali ödeneklerin belirlenmesi ve yönetim şeması kararlaştırılmıştır.


DİĞER HABERLER