Bulgaristan Başmüftüsü ve Yüksek İslam Şurası Başkanı Diyanetin 100. Yıl İslam Kültür Hizmeti ödül törenine katıldıPazartesi, 27 Ocak 2014

Bulgaristan Başmüftüsü ve Yüksek İslam Şurası Başkanı Diyanetin 100. Yıl İslam Kültür Hizmeti ödül törenine katıldıDiyanet İşleri Başkanlığı tarafından 100. Yıl İslam Kültür Hizmeti ödül töreni, 25 Ocak'ta İstanbul'da düzenlendi. Tören güzide eserlerin İslam alemine kazandırılması vesilesiyle icra edildi.

Birinci eser "İslam Ansiklopedisi" - 44 ciltten oluşan bu eser 30 yıl süren bir zaman dilimi içerisinde yüzlerce ilim adamının emeği neticesinde meydana gelmiştir.

İkinci eser Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından teşvik edilen hadis alimleri tarafından hazırlanan "Hadislerle İslam" eseridir. 7 cilt olan bu eser hadis alanında yapılan ciddi araştırmalar neticesinde tamamlanmıştır. Binlerce hadisi ihtiva eden bu eser İslam dininin ikinci kaynağı olan sünneti anlamada ciddi kaktıklar sağlayacaktır.

Üçüncü eser olarak da "Osmanlı Kadı sicilleri" günümüz Türkçesine aktarılmış orijinal metinleriyle beraber 40 cilt olarak hizmete sunulmuştur.

Bu eserlerin hazırlanmasında emeği geçen ilim adamlarına Diyanet işleri Başkanlığı tarafından T.C. Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle ödüller verildi. Törene Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in yanı sıra Balkan ülkeleri Müftüleri de iştirak ettiler.

Bulgaristan'ı Temsilen Başmüftü Dr. Mustafa Hacı ve Yüksek İslam Şurası Başkanı Sn. Şabanali Ahmed katıldı.


DİĞER HABERLER