Bulgaristan Belene atom elektrik santrali inşaatından vazgeçtiÇarşamba, 28 Mart 2012

Bulgaristan Belene atom elektrik santrali inşaatından vazgeçtiBulgaristan Hükümeti Tuna nehri kıyısında kurulması planlanan ve yıllardır yılan hikayesine dönen Belene atom elektrik santrali projesinden kesin olarak vazgeçti.

Maliye Bakan Yardımcısı Vladislav Goranov bugünkü hükümet toplantısının ardından yaptığı açıklamada Belene-deki şantiyede bir gaz elektrik santralın yapımına karar verildiğini bildirdi.

Goranov açıklamasında Bulgaristan'ın Belene için Rusya-ya sipariş ettiği ve maliyetinin bir bölümünü ödediği nükleer reaktörün ise Kozloduy atom elektrik santralinde kurulacağını bunun karşılığında Rusya-ya 100 milyon avro civarında ödeme yapılacağını söyledi.

Temeli yaklaşık 30 yıl önce atılan ve inşa çalışmaları sonradan dondurulan Belene atom elektrik santralinin Rus teknoloji ile kurulması planlanıyordu.

Bu arada Başbakan Boyko Borisov da bakanlar kurulu toplantısının ardından Belene ile ilgili alınan karar konusunda önce Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev'e daha sonra da parlamento enerji komisyonuna bilgi verdi. Her iki görüşme de basına kapalı yapıldı.

Ekonomi Enerji ve Turizm Bakanı Delayn Dobrev'in ise 29 Mart'ta Moskova-ya giderek, Belene projesine ilişkin hükümet kararını Rus tarafına resmi olarak bildireceği açıklandı.


DİĞER HABERLER