Bulgaristan Dini Cemaatler Ulusal Konseyi'nden bir heyet İstanbul'u ziyaret ettiCuma, 14 Aralık 2012

Bulgaristan Dini Cemaatler Ulusal Konseyi'nden bir heyet İstanbul'u ziyaret etti11-13 Aralık 2012 tarihlerinde Bulgaristan Dini Cemaatler Ulusal Konseyi'ni temsilen bir heyet İstanbul şehrini ziyaret etti. Bu ziyaret Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü, Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından İstanbul Müftülüğü'nün yaptığı ev sahipliği sayesinde gerçekleşti.

Heyet İstanbul Müftüsü Doç. Dr. Rahmi Yaran tarafından karşılandı. Doç. Dr. Yaran, ziyaretten dolayı memnuniyetini ifade ederken diyalog kurulması fikrini alkışladı. İstanbul Müftüsü, "Din insanların bu dünyada ve ahrette mutlu olmaları için vardır" dedi.

Doç. Dr. Rahmi Yaran, "İstanbul'da çok dinlerin mensupları yaşıyor ve buna bir örnek olarak gösterilebilir. Anlaşmak için tek yol çatışmayı ortadan kaldıran diyalogdur. Ne yazık ki, tarihte din adına yapılan çok sayıda savaşlar var, fakat bunun sebebi daha titiz bir şekilde incelendiğinde dinin sadece bir bahane olduğu ve çeşitli amaçlara ulaşılması için kullanıldığı ortaya çıkıyor" diye sözlerine ekledi.

Bulgaristan Dini Cemaatler Ulusal Konseyi Başkanı Dr. Rupen Krikoryan, İstanbul Müftüsüne Ulusal Konseyin sembolünü yansıtan bir plaket sundu. İstanbul Müftüsü de kendi tarafından Dr. Krikoryan'a Kur'an-ı Kerim'in birinci suresinin hat yazısını içeren bir çini hediye etti.
Heyetin programı dahilinde Türkiye Musevi Cemaati Hamambaşı İsak Haleva, Ermeni Apostolik Kilisesi Ermeni Patriği Mesrop Mutafyan ve Bulgar Eksarhlığı ziyaret edildi.

Türkiye Musevi Cemaati Hamambaşı İsak Haleva bu görüşmeden dolayı heyecanlandı ve yıllardır diyalog kurulması fikrini güttüğünü ve sık sık çeşitli din mensuplarıyla görüştüğünü, fakat bu güzel temaslardan her hangi bir dini inancı olan kişilerin zor haberdar olduğunu ve bu yönde çabalar gösterilmesi gerektiğini paylaştı. Ermeni Patriği de kendi tarafından şu anda Ermeni Cemaati'nin Müslümanlar ve diğer din mensuplarıyla sorunları olmadığını dile getirerek, kilise mallarının aşamalı olarak kiliseye geri iade edildiğini paylaştı.

Bulgaristan Dini Cemaatler Ulusal Konseyi tarafından Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü, Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkanlığı'na organizasyon için ve İstanbul Müftülüğü'nün misafirperverliğinden dolayı teşekkürler sunuldu.


DİĞER HABERLER