Bulgaristan Eğitim Bakanlığı, Bulgar üniversitelerinin denklik sorununun çözülmesi için Türk öğrenci temsilcilerini kabul edecekCumartesi, 22 Aralık 2012

Bulgaristan Eğitim Bakanlığı, Bulgar üniversitelerinin denklik sorununun çözülmesi için Türk öğrenci temsilcilerini kabul edecekYapılacak olan çalışmalarda öğrencilerin de fikrini alıp sorunun çözülmesinde samimiyetini göstermek isteyen Bulgar makamları Türk öğrencilerin yaşadıkları sorunları ve çözüm önerilerini dinleyecek.

Türkiye Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), 19 Aralık'da aldığı karar doğrultusunda, Bulgaristan'daki yükseköğretim kurumlarından alınan diplomaların denklik işleminin ve Türkiye üniversitelerine yapılacak yatay geçişlerin bazı somut önlemler alınıncaya kadar 3 ay süreyle askıya almıştı.

5 madde olarak sunulan önlemler arasında Bulgaristan'daki üniversitelerden verilen tüm diplomaların 2 ay içinde Eğitim Bakanlığı'nın internet sitesine yüklenmesi isteği yer alıyor.

YÖK, diplomaların hepsini İngilizce olarak görmek ve yıl sonunda da bilgilerin güncellenmesini istiyor.

YÖK ayrıca öğrenim belgelerinin her sayfasında rakam içeren mührün yer almasını ve periyodik olarak mühür numaralarının değiştirilmesini de talep ediyor. YÖK, sahtecilikle mücadelede her bir üniversitenin aracı şirketler konusunda atacağı adımları da yakından takip etmeyi arzuluyor.

Duyuruda, gerekli önlemlerin alınması halinde askıya alma kararının tekrar görüşülebileceği aktarıldı.

Bulgaristan Türk Öğrenciler Derneği Başkanı Serdar Kızıldağ; "Askıya alma durumun devam etmesi hepimizi üzmüştür. Artık sabrımızı denemek yerine gerekli adımların bir an önce atılması gerekir." dedi.

Kızıldağ, denklik meselesinin biran önce çözüme kavuşmasını istediklerini belirterek, "Görüşmeye farklı üniversitelerden oluşan 6 kişilik bir heyetle katılacağız ve 9 Ocak gününe kadar arkadaşlarımızdan çözüm önerilerini alıp yetkililere ileceğiz." dedi.


DİĞER HABERLER