Bulgaristan Füze Kalkanına Talip OlduPazartesi, 27 Haziran 2011

Bulgaristan Füze Kalkanına Talip Oldu Bulgaristan Savunma Bakanı Yardımcısı Avgustina Tsvetkova Füze Kalkanı Projesi'ne bağlı bazı unsurlarının Bulgaristan'da konuşlandırılabileceğini bildirdi. Bulgaristan'ın güneyindeki Smolyan kentine yakın Pamporovo turistik merkezinde Savunma Bakanlığı'nın çalışmalarını konu alan bir seminerde konuşan Tsvetkova, Türkiye'nin Füze Kalkanı konusunda fikrini halen açıklamamış olduğunu belirterek, "Eğer Türkiye 'hayır' derse biz radar sistemin bazı unsurlarının Bulgaristan'da konuşlandırılmasına hazırız" dedi.

Polonya ve Romanya'nın bu sistem çerçevesinde belirli teknolojik unsurların kendi topraklarında konuşlandırılmasını kabul ettiklerini, şu sıralarda Türkiye ile görüşmelerin yapıldığını ifade eden Tsvetkova şöyle konuştu:

"Şu sıralarda Türkiye'nin bu konuda ne düşündüğünü bilmiyoruz. Görüşmelerin gidişatı konusunda da bilgimiz yok, ancak komşumuz 'hayır' derse, alternatif biziz ve görevimizi yerine getirmeye hazırız. Radar sisteminin unsurları ülkemizde olsa da olmasa da biz bu projeye destek vererek mutlaka kapsamının içinde olacağız."

Tsvetkova, Füze kalkanı konusunda Bulgaristan ile bugüne dek somut görüşmelerin yapılmadığını da söyledi.

-SEEBRIG'İN KARARGAHI ?

Avgustina Tsvetkova, NATO komutanlığındaki yeni görev dağılımı gereğince Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın İzmir'de konuşlandırılmasından sonra Bulgaristan'ın da Güneydoğu Avrupa Tugay Komutanlığı (SEEBRIG) karargahının daimi ev sahipliğine aday olduğunu bildirdi.

Üye ülkeler arasında dönüşümlü olarak yer değiştiren merkez karargahın son olarak Türkiye'den Yunanistan'a taşındığını belirten Tsvetkova, "Tugayın kuruluş sözleşmesinin yeniden ele alınacağı toplantıda Merkez Karargahın yıllar önce kurulduğu yer olan Filibe kentinde kalıcı olarak görevini sürdürmesi için adaylığımıza destek bekliyoruz" dedi.

Tsvetkova, "Merkez Karargahın yer değiştirmesi her ülkenin bütçesine 2-3 milyon avroluk bir yük getiriyor. Bulgaristan iyi poligonlara sahip. Eğer Merkez Karargahı kalıcı olarak Bulgaristan'da tutarsak, ortak tatbikatlar daha rahat ve düzenli olarak yapılabilir. Ayrıca uluslararası görevlere de hazır oluruz" diye konuştu.
Yunanistan, İtalya ve Arnavutluk'tan karargahın Bulgaristan'da kalması için destek alındığını belirten Bakan Yardımcısı Tsvetkova, "Önümüzdeki zamanda Türkiye ile görüşmeler yapacağız" dedi.

-MİG-29 SORUNU ?

Seminere katılan Savunma Bakanı Anü Angelov da Rusya'nın Ahtubinsk kentinde Mig-29 tipi bir savaş uçağının düştüğünü hatırlatarak, kaza nedeni belirleninceye kadar Bulgaristan'ın sahip olduğu Mig-29 uçaklarının havalanmasının yasaklandığını açıkladı.
Angelov, hava sahasının korunmasından sorumlu nöbetçi uçakların dışındaki diğer tüm Mig'lerin hangarlarda bekletileceğini ifade ederek, kazanın teknik nedenleri konusunda askeri ataşeler düzeyinde Rus yetkilileri ile sürekli görüşmeler yapıldığını söyledi.
Bakan Angelov, "Rusya kazanın somut nedeninin bir an önce belirleyip, detayları Mig-29 kullanan tüm devletlere bildirmelidir" dedi.


DİĞER HABERLER