BULGARİSTAN HEYETİ TBMM’Nİ ZİYARET ETTİSalı, 16 Şubat 2010

BULGARİSTAN HEYETİ TBMM’Nİ ZİYARET ETTİHeyeti, Türkiye'de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Pakdil, Bulgaristan ile tarihi dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin bulunduğunu söyledi.

Pakdil, komşu ülke Bulgaristan'ın, Türkiye'nin Avrupa'ya açılan kapısı, Türkiye'nin de Bulgaristan için Asya'ya açılan kapı olduğunu belirtti. Pakdil, Avrupa'ya giderken, öncelikle kapısını çaldıkları ülkenin Bulgaristan olduğunu ifade etti.

Bulgaristan'ın AB üyesi olduğuna işaret eden Pakdil, Bulgaristan'ın edindiği tecrübelerle, hızlı bir gelişme kaydettiğini, bundan da memnuniyet duyduklarını vurguladı.

Pakdil, iki ülke arasındaki ticari, siyasi ve ekonomik ilişkilerin gelişmesi için çaba harcayacaklarını dile getirdi.

Türkiye ile Bulgaristan'ın, yüzlerce yıl birlikte yaşamasının getirdiği çok yakın ilişkileri bulunduğunu belirten Pakdil, ''Bu beraberliği, karşılıklı ilişkilerle zirveye çıkarmak, hepimizin görevidir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da dostluk çerçevesinde ikili ilişkilerimizi hep birlikte götüreceğiz'' diye konuştu.

Pakdil, görüşmelerle, müzakerelerle dünyada halledilemeyecek hiçbir şeyin olmadığını, iki sınırdaş ülke olarak sorunlarını hep beraber çözeceklerini vurguladı. Pakdil, komşuluk ilişkileri iyi olan ülkelerin, kalkınmasının da daha kolay olduğunu sözlerine ekledi.Vladimir Toshev de Pakdil'e, Bulgaristan Parlamento Başkanı'nın selamını ileterek, Başkan'ın, Türkiye'nin AB'ye üye olması için, bu süreçte cesaret ve güç temenni ettiğini söyledi.

İki ülke arasındaki tarihi ve kültürel ilişkilere işaret eden Toshev, ''Samimi dostlarınızız. Türkiye'nin de bizim için yaptıklarını unutmuyoruz, NATO'ya girerken desteğinizi de hatırlıyoruz'' diye konuştu.

Toshev, Türkiye'nin, AB'ye üyelik sürecini kısa sürede tamamlayarak, bir an önce AB'ye katılması için naçizane olarak her türlü tecrübelerini paylaşmaya hazır olduklarını belirtti.

Türkiye'nin AB sürecinde verilen ödevleri çok kısa sürede tamamladığını, bundan sonraki süreci de aynı başarıyla tamamlayacağını düşündüğünü vurgulayan Toshev, Türkiye'nin bunun için gerekli altyapısı ve donanımının olduğunu söyledi.

Toshev, komşuların, bazen akrabadan bile yakın olduğuna işaret ederek, ''Bazen akrabalarınız uzaktadır. Komşunuz iki adım ötededir, ondan yardım alırsınız'' dedi.


DİĞER HABERLER