Bulgaristan ile Türkiye arasında 50 proje hayata geçirilecekPazartesi, 28 Mart 2011

Bulgaristan ile Türkiye arasında 50 proje hayata geçirilecekBulgaristan ile Türkiye arasındaki sınırötesi işbirliği programının 2007-2013 yılları arasındaki dönem için 50 yeni projeye imza atıldı. Haskovo Valiliği'nin ev sahipliği yaptığı programa, Bölgesel ve Kalkınma Bakan yardımcısı Lilyana Pavlova, Haskovo Valisi Rumen Danev, Türkiye Avrupa Birliği Genel Sekreterliği ile Mali İşbirliği Başkanı Mehmet Süreyya Söner, Avrupa Komisyonu Bölgesel Politik Müdürlüğü Temsilcisi Natalie Vershelde ve ekonomi uzmanları katıldı.

Bulgaristan'ın Komite Eşbaşkanlığını yürüten Bölgesel ve Kalkınma Bakan Yardımcısı Lilyana Pavlova, ‘Sosyal ve ekonomik kalkınma';'Yaşam kalitesinin artışı' gibi toplam 50 proje için 10,6 milyon euro ayrıldığını açıkladı. Projeler ağırlıklı olarak altyapı, eğitim, yetim evleri, bilgi merkezleri kurma gibi projelerden oluşuyor. Türkiye Avrupa Birliği Genel Sekreterliği ile Mali İşbirliği Başkanı Mehmet Süreya Söner, altyapı projelerinin, ortak menfaat çerçevesinde geliştirmeye yönelik artırılmasını dile getirdi.

Eğitim alanında meslek okullarının iki ülke arasında temas kurmasının daha yararlı olacağını aktaran Söner, ‘Bir yandan bu programı teknik olarak işletmeye çalışırken, diğer yandan da yapılanmamızı geliştirdik. Bulgaristan Bölgesel ve Kalkınma Bakanlığı bize çok yardımlarda bulundu. Bu vesileyle şükranlarımı sunuyorum.' dedi. Haskovo Valisi Rumen Danev de, bu tür projelerin hem sosyal, hem ekonomik bakımından ilerleme kaydedeceğini ve yaşam kalitesini artıracağını söyledi.

Haskovo bölgesi için 17 proje kabul edildi

Haskovo bölgesi için toplam 17 proje hazırlanırken, bunlar ağırlıklı olarak altyapı, eğitim, su ve sosyal proje konularını kapsıyor. Altyapı projeleri için 600 bin euro kaynak ayrıldı. Haskovo Teknik lisesi ile Lüleburgaz Teknik Lisesi, toplam 539 bin euro değerinde okul tamiratı yapacak. Svilengrad Belediyesi ile Uzunköprü Belediyesi'nin ortak projesinde sel baskınlarının önlenmesi ve Meriç nehrinin temizlenmesi yer alıyor.

Stambolovo Belediyesi ile Ahmetbey Belediyesi ise ortaklaşa 449 000 euro değerinde altyapı projesi yapacak. Projelerde Mineralni Bani, Harmanli, Dimitrovgrad, Topolovgrad ve Lübimets şehirleri de yer alıyor. Bölgesel ve Kalkınma Bakan Yardımcısı Lilyana Pavlova Sınırötesi işbirliğinin ilk Şubesinin haftaya açılacağını duyurdu. Cantay Kocaömer, Haskovo


DİĞER HABERLER