Bulgaristan İnşaatçılar Odası Kırcaali Şubesi’ne Kırcaali Belediyesi Altın Arması ödülüPazartesi, 19 Eylül 2022

Bulgaristan İnşaatçılar Odası Kırcaali Şubesi’ne Kırcaali Belediyesi Altın Arması ödülü

Bulgaristan İnşaatçılar Odası (KSB) Kırcaali Şubesi, kuruluşunun 30. yıl dönümünü kutluyor. Arpezos Otel Kompleksi’nde düzenlenen kutlama programına konuk olan Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis, KSB Kırcaali Şubesi Başkanı Müh. Emil Mladenov’a örgütün genel olarak gerçekleştirdiği faaliyetlerden dolayı Kırcaali Belediyesi Altın Arması Onur Nişanı ile onurlandırdı.

KSB Kırcaali Şubesi’ne üye 150 inşaat şirketi bulunmaktadır. Örgütün üç üyeli bir Denetleme Kurulu da vardır. Örgüt bu yapısıyla KSB tarafından hazırlanan bir kanun kapsamında kuruşundan bu yana 15 yıldır varlığını sürdürmektedir. Kanun tasarısı Kırcaali'den bir milletvekili tarafından Halk Meclisine sunuldu. Şimdiye kadar KSB Kırcaali Şubesi’nin başkanlığını iki kişi yaptı: Müh. Emil Mladenov ve artık aramızda olmayan Aleksandır Elinov-Sadık.

Müh. Mladenov, yaptığı konuşmada, örgütün kuruluşuna değindi. 30 yıl önce sivil toplum derneği olarak kuruldu. Dernek kurma fikri bundan aylar önce eski bir Bakan Yardımcısı tarafından verildi. Kırcaali'de bir düzine meraklı kişilerin girişimiyle kurulan derneğin kurucuları arasında Panteley Sivkov; Aleksandır Elinov-Sadak; Erol Behçet Kasim; Atanas Küprüciev, Valeri Haciyski yer alır. KSB Kırcaali Şube Başkanı, “Başlangıçta örgütümüze üye şirket sayısı azdı, ancak hızla arttı ve bugün ülkedeki en etkili örgütlerden biri haline geldi. Bulgaristan İnşaatçılar Odası’na bağlandı. Faaliyetleri açısından Kırcaali'deki şube, ülkedeki en büyük KSB şubelerinin hemen yanında yer alıyor” diye vurguladı. Müh. Mladenov, Bulgaristan'da nüfus bakımından 16. sırada yer alan Kırcaali gibi bir şehrin geçtiğimiz yıl konut inşaatı açısından 4'üncü sırada yer aldığına dikkat çekti.

KSB Kırcaali Şube Başkanı, “Kırcaali kendinden emin bir şekilde ilerliyor. En küçük şirketlere bile çalışma şansı verdik” dedi. Kırcaali bölgesinde son derece kalifiye inşaatçıların bulunduğuna dikkat çeken Müh. Mladenov, onların Batı Avrupa ülkelerinde çalışarak uzmanlaştığını ve buraya geri döndüklerinde yeni teknolojileri uyguladıklarını belirtti.

KSB Kırcaali Şube Başkanı, Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Dr. Hasan Aziz'in şehrin kentleşmesi ve inşaat şirketlerinin sorunlarının çözülmesindeki büyük rolüne vurgu yaparak, kendisine KSB Kırcaali Şubesi adına teşekkür etti.

Selamlama konuşması yapan Belediye Başkanı Dr. Müh. Hasan Azis, KSB Kırcaali Şubesi’nin Kırcaali'nin iyiliği için var olmasını, bugünü ve geleceği inşa etmesini ve şehrin tarihini korumasını diledi. KSB Kırcaali Şubesi’nin kuruşunun yıl dönümünün aynı zamanda bilanço yapma zamanı olduğuna dikkat çeken Belediye Başkanı, örgütün gelişimini ülkenin AB üyeliğine bağlı olarak iki aşamaya ayırdı. Gelişme ile ayırt edilen AB’ye girmemizden önce ve ondan sonra iki dönem olduğuna dikkat çeken Dr. Müh. Azis, yerel şirketlerin katılımıyla sadece bölgesel değil, aynı zamanda ulusal ve hatta uluslararası öneme sahip yapılar inşa edildiğini, onların bazılarının sembol haline geldiğini kaydetti.

Bu yapılardan birinin Arda Nehri üzerindeki Su Aynası kanalı inşaatı olduğunun altını çizen Belediye Başkanı, “Bu proje, şehir planlamasını yansıtır. Aynı zamanda bir çevre sorununu da çözer. Modern zamanlarda inşa edilen ülkenin en büyük parkı olan Arpezos Parkı’nın iki etabının inşası için de ön koşuldur. Üreticiler Pazarı’nın inşaatı da yerel şirketlerin bir başarısıdır. Üreticiler Pazarı, Bulgaristan'da bu türden en büyük pazar olup, üreticileri ve tüccarları destekler ve ülke sınırlarını aşar. Yerel şirketlerin Atık Su Arıtma Tesisi’nin inşaatına da katkısı oldu. Karmaşık, ama modern bir teknik tesistir” dedi.

Belediye Başkanı, Trakların taş şehri Perperikon'un sosyalleşmesini uluslararası öneme sahip önemli bir yapı olarak tanımladı. Projeler için operasyonel programlar kapsamında ve ulusal bütçeden sağlanan mali kaynaklar kullanıldı. Kırcaali Belediyesi de yardım ediyor. Yeni 9 milyon leva tutarında finansman desteği bekleniyor. Dr. Müh. Azis, Makaza Geçidi’nin açılmasını ve ona giden modern bir yolun yapımını son derece önemli bir proje olarak tanımladı. Kırcaali Vali Yardımcısı olarak arazi kamulaştırma işlemlerine ilişkin faaliyeti yönettiğini hatırladı.

Belediye Başkanı, Kırcaali Çevre Yolu projesinin gecikmesini kurumlar arası zayıf iletişime bağladı. Sektör yetkilileri ile şehir yöneticilerinin bu konuda hemşehrilerine borçlu olduğuna dikkat çekti.

Dr. Müh. Azis, konuşmasının sonunda belediyemizin 2015-2017 döneminde operasyonel programlar kapsamında proje uygulanmasında ülkedeki 265 belediyeden ilk üçü arasında yer aldığını hatırlatarak, inşaatçılarla iyi iş birliklerinden dolayı teşekkür etti. Belediye Başkanı, “Belediye Başkanı yerel potansiyeli geliştirmekle yükümlüdür. Bu prensipten asla vazgeçmedim” diye vurguladı.

Emektar İnşaatçılar Kulübü Başkanı Müh. Cevdet Adem ve Kırcaali Ticaret ve  Sanayi Odası Başkanı Alyoşha Sinabov, KSB Kırcaali Şubesi’nin kuruluşunun 30. yıl dönümünü tebrik ettiler.  Belediye Başkanı ise örgütün yıldönümü münasebetiyle Müh. Mladenov’a Rodop mimarisine ait yapılar resmeden bir tablo hediye etti.


DİĞER HABERLER