Bulgaristan, Katar ve Moğolistan'da AB'yi temsil edecekCuma, 30 Haziran 2017

Bulgaristan, Katar ve Moğolistan'da AB'yi temsil edecekBulgaristan, yarın 1 Temmuz 2017 tarihi itibariyle Katar ve Moğolistan'da Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanlığı görevini yürütecek. İki ülkedeki Bulgaristan büyükelçilikleri AB'yi temsil edecek, çünkü bu ülkelerde AB heyetleri bulunmuyor.

Aslında 1 Temmuz-31 Aralık 2017 döneminde AB Konseyi Dönem Başkanlığı görevini yürüyeceği için AB heyetleri bulunmayan ülkelerde AB'nin çıkarlarını Estonya'nın temsil etmesi gerekirdi. Fakat Estonya'nın büyükelçilikleri bulunmayan ülkelerde bu işlevleri Bulgaristan yerine getirecek.

Bulgaristan'dan beklentiler, AB heyetleri bulunmayan Kuveyt, Kuzey Kore ve İran'da da AB Konseyi Dönem Başkanlığı görevini düzenlemesi ve gerçekleştirmesidir.

Bulgaristan, İran'da AB Konseyi Dönem Başkanlığı görevini 1 Eylül 2017 tarihi itibariyle üstlenecek. O tarihe kadar bu görev Hollanda'nın İran Büyükelçiliği tarafından yürütülecektir.

Daha sonraki aşamada ülkemiz bu rolü 6 aylığına Kuveyt ve Kuzey Kore'de de üstlenecek.

Bulgaristan, AB heyetleri bulunmayan veya AB Konseyi Dönem Başkanlığı görevini yürüten AB üyesi devletin büyükelçiliği bulunmayan devletlerde AB Konseyi Dönem Başkanlığı görevini yürütme konusunda deneyime sahiptir.

Hatırlatmak gerekirse, Katar terörizmi desteklemekle suçlanmıştı. Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn bu devletle diplomatik ilişkilerini kesti.


DİĞER HABERLER