BULGARİSTAN, KDV'Yİ DÜŞÜRMEYE BAŞLAYACAKSalı, 12 Ocak 2010

BULGARİSTAN, KDV'Yİ DÜŞÜRMEYE BAŞLAYACAKBulgaristan, bu yıldan başlayarak KDV oranını her altı ayda bir yüzde 0,5 oranında düşürecek. İsrail'e resmi temas düzenleyen Başbakan Boyko Borisov, İsrailli meslektaşı Benjamin Netanyahu'dan KDV oranının dürülmesi konusunda öneri gelmesi üzerine bunu değerlendireceğini söyledi.


Netanyahu, Bulgaristan'ın KDV oranını yüzde 2 düşüreceği 2011 yılını beklemesine gerek olmadığını, bunun için daha şimdiden çalışmalara başlanılabileceğini dile geitrdi. İsrail Başbakanı KDV'nin düşürülmesi hem yabancı yatırımcılar için cazip olmuş olacağını hem de ekonominin daha iyi gelişeceğini savundu. Başbakan Borisov ise, 'Umarım Maliye Bakanı Dyankov öneriyi kabul eder.' şeklinde yorumladı.
Borisov, bir kaç hafta içinde Natenyahu'nun maliye ve ekonomi danışmanlarının Bulgaristan'a geleceğini ve Bulgaristan ekonomisinin kalkınma seviyesi ve ekonomik krizle mücadelede bazı tavsiyelerde bulunacaklarını kaydetti. İkili görüşmelerde Natehyahu'nun Bulgaristan'a yapacağı ziyaret de ele alındı. Natenyahu'nun bu yıl yaz sezonu başına kadar Bulgaristan'ı ziyaret edebileceği kaydedildi. Kaynaklara göre, Bulgaristan'ın İsrail ile turizm, yüksek teknoloji ve askeri sanayi alanlarında işbirliği yapabileceği ileri sürüldü. Ayrıca son 11 yılda İsrail'e ilk defa Bulgaristan'ın Başbakan düzeyinde bir ziyaret gerçekleştirdiği bildirildi.DİĞER HABERLER