Bulgaristan, Kırcaali'deki hava kirliliği yüzünden ağır cezalar ödeyecekÇarşamba, 30 Mart 2011

Bulgaristan, Kırcaali'deki hava kirliliği yüzünden ağır cezalar ödeyecekBugün Kırcaali Valisi İvanka Tauşanova basın temsilcileriyle görüşmesinde, "Bulgaristan'ın Avrupa Birliğine ceza ödeyecek, çünkü 2009 yılında şehirdeki Kurşun Çinko Fabrikası havaya limitten fazla miktarda emisyon salmış" diye bildirdi. Çevre ve Su Bakanı Nona Karadjova'nın GERB iktidarı geldiğinde Avrupa Komisyonuna Kırcaali'deki hava kirliliğine dair bilgi verdiği açıklandı. Vali, günlük aylık olup, ağır cezalar beklenildiğini belirtti. Tauşanova, "Kurşun Çinko Fabrikasından hava kirletmesini durdurmasını ve üretimini yenilemesi için kesin kararlar almasını istedik, fakat bu olmadı" diye belirtti. Tauşanova, fabrika yönetiminin eğer istenilen yönde adımlar atsaydı, suçu hafifletici nedenler olarak göz önünde bulundurup, devlete daha hafif cezalar kesilecekti" diye öne sürdü.
Kendi tarafından Kurşun Çinko Fabrikasının yönetimi, Çevre ve Su Bakanlığına karşı Üçlü Koalisyon döneminde yeni fabrika kurmasına izin verilmediğinden dolayı dava açmış durumda.

Tauşanova, bugün Çevre ve Su Bakanlığında, KNSB, Podkrepa ve maden işçileri sendikacıların yer aldığı görüşme yapıldığını açıkladı. Fabrika sahibi Valentin Zahariev ve Müdür Slaveya Stoyanova'nın da katılması bekleniliyor. Görüşmede fabrikanın kurşun işletilen şubesinin kapatılmasıyla bir anlaşmaya varma denemesi yapılacak.

Sayın Tauşanova'nın ifadesine göre, Nona Karadjova, Kurşun Çinko Fabrikasının Kırcaali'yi 24 kez zehirleme limitini aştığı için kurşun üretiminin kapatılmasını ısrar ediyor.

Vali, bu konuda taviz verileceğini sanmıyorum, diye tahminini açıkladı.DİĞER HABERLER