Bulgaristan Parlamentosu, ATAKA partisinin Sofya camisine saldırılarını kınadıCuma, 27 Mayıs 2011

Bulgaristan Parlamentosu, ATAKA partisinin Sofya camisine saldırılarını kınadıBulgaristan Parlamentosu, geçen cuma günü "Banya Başı" Camisi önünde çıkan olayları kınayan bir deklarasyon kabul etti. Belge salonda bulunan tüm 127 milletvekilinin oy birliğiyle kabul edildi.
Deklarasyonda, "Milletvekilleri ATAKA siyasi partisinin 20 Mayıs 2011 tarihinde başkentin merkezinde müminlere karşı yaptığı saldırıları kesinlikle kınıyorlar. Bu olayın Müslümanlar için kutsal cuma gününde farz olan namaz sırasında gerçekleştirilmesi özellikle skandal yaratıyor. Bu hareketleriyle bu parti, Bulgaristan demokrasi toplumundan kendini ayırıyor.
Bu tutum Bulgar halkının dini tahammülüne ve etnik hoşgörüsüne derinlikte çok yabancıdır.
Etnik barışı zayıflatma ve Bulgaristan vatandaşları arasında dini temele dayanan gerilim yaratma denemelerinden derin endişe duyduğumuzu ifade etmek istiyoruz. Bulgaristan Cumhuriyetinin milli güvenliğine tehlike oluşturan etnik barışa karşı saldırısından sonra ATAKA siyasi partisi devlet yönetimi için tehlikelidir" deniliyor.
Milletvekilleri, yetkili devlet kurumlarının, savcılığın ve mahkemenin dahi, gereken önlemleri alarak, Anayasa ve ülkenin kanunlarının gözetilmesini sağlamalarını ısrar ediyorlar.DİĞER HABERLER