Bulgaristan Parlamentosu'nda Anadili Eğitimi TartışmasıCuma, 21 Eylül 2012

Bulgaristan Parlamentosu'nda Anadili Eğitimi Tartışması Anadili dersi okuyan öğrencilerin sayısı 114 bin'den 10 bine düştü!

Bulgaristan parlamentosunda görüşülen eğitim yasasında anadilde eğitimin mecburi ders olarak kabul edilmemesi tartışma yarattı.

Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu muhalefetteki Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), Eğitim Komisyonunda görüşülen yasada mecburi derslerin arasında anadil eğitimine yer verilmemesine sert tepki gösterdi.

HÖH Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Mestan, "Komisyon üyelerinin oyları ile yapılan yasa düzenlemeleri resmen ayrımcılık yaratır ve biz, parti olarak buna karşı sert tepkimizi koyacağız" dedi.

Yasadaki ifadeye karşı çıkan Mestan, "Haftada 4 saat mecburi anadil eğitimi yapılır" ifadesinin yer almasını önerdi.

Önerisi reddedilen Mestan, ayrı bir önem taşıyan anadil eğitiminin, devlet eğitim standartlarının dışında dini bilgiler, sivil toplum, sağlık ve kültürler arası ilişkiler alanında öngörülen diğer eğitim profilleri ile aynı statüye getirildiğini belirtti.

Komisyon toplantısı sırasında Eğitim Bakanı Sergey İgnatov ile doğrudan tartışmaya giren Mestan, "Yarın öbür gün başka bir eğitim bakanı anadil eğitiminin haftalık süresini bir saate de indirebilir" dedi.

Bakan İgnatov ise "Anadil eğitimi mecburi olursa, örneğin ülkemizde üç Maltalı çocuk olursa, onlara da anadil eğitimi yapacak bir öğretmen bulmak zorunda kalabiliriz" yanıtını verdi.

Komisyonun tavırlarını HÖH'nin parti merkezine rapor edeceğini belirten Mestan, toplantının ardından basına yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Parti olarak göstereceğimiz tepkiyi belirleyerek, genel oturumda yapılacak yasa görüşmelerine katılıp katılmayacağımıza karar vereceğiz. Bundan sonraki neticelerin sorumluluğu, yasayı bu hali ile destekleyen Parlamento çoğunluğuna ve Eğitim Bakanı Sergey İgnatov'a aittir."

Bulgaristan'da halen geçerli olan yasaya göre "mecburi seçmeli" statüsünde olan anadilde eğitimin haftalık süresi 3 saat. Seçmeli ders olarak alındığında süre haftada 4 saate kadar uzatılabiliyor. Velilerin onayı ile yapılan anadilde eğitim kapsamında Türkçenin yanı sıra İbranice, Ermenice ve Romanca gibi çeşitli dillerde dersler veriliyor. Eğitim Bakanlığının istatistiklerine göre, geçen ders yılında nüfusu 7,34 milyon olan Bulgaristan'da toplam 11 bin 68 çocuk anadil dersi gördü. Öğrencilerin 10 bin 612'si Türkçe, 216'sı Ermenice, 117'si İbranice, 14'ü Yunanca, 13'ü ise Rumence dersler aldı. Bulgaristan'da faaliyet gösteren Uluslararası Azınlıklar ve Kültürel İletişimler Araştırma Merkezi'nin (IMIR) Temmuz ayında yayınladığı rapora göre, ülkede seçmeli ders olarak anadil eğitimine başlandığı 1992-1993 eğitim yılında 114 bin öğrenci anadil dersi gördü.


DİĞER HABERLER