Bulgaristan seçimleri yapıldı!.. Murat Sevinç'in köşe yazısıdır.Pazartesi, 24 Ekim 2011

Bulgaristan seçimleri yapıldı!.. Murat Sevinç'in köşe yazısıdır.   Dün, bütün Bulgaristan'da, Cumhurbaşkanlığı ve Belediye Başkanlığı seçimleri için sandık başına gidildi.
Ben de; bilhassa Türk adayların bulunduğu Güney Bulgaristan'ın Türk bölgesi Kırcaali ve çevresinde seçimleri takip ediyorum.

Amacım; burada çok büyük bir mücadele veren Türk adaylarını takip edip, inşallah onların başarılarını ve burada verilen mücadelenin iç yüzünü bizzat yerinden izleyip sizlerle paylaşmaktır.

Bursa gibi, Balkan Türkleri'nin en yoğun olarak yaşadığı Osmanlı payitahtında yaşamını sürdüren, buradan göçüp gelen soydaşlarımıza ve hemşerilerimize en doğru bilgi ve yorumları aktarmaktır.

Cumartesi günü, ilkin Cebel'e gidip orasının durumuna vaziyet ettim.

Türklerin en güçlü olduğu bölgelerin başında gelen Cebel'de herhangi bir sorun yok. Halen belediye başkanı olan Bahri Ömer'in kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor.
Dün sabah, Mestanlı'nın durumuna bakmak üzere, Mestanlı'daki DPS'nin (Hak ve Özgürlükle Hareketi)Türk belediye başkan adayı Akif Mehmet Akif'in seçim bürosuna gittim.
Çok yoğun bir faaliyet vardı Mestanlı'daki seçim bürosunda. Öyle bir iletişim ağı kurmuşlar ki; bizim Türkiye'deki siyasi partilerin gidip bu sistemi öğrenmelerinde fayda görüyorum. Hatta; geçen 12 Haziran seçimlerinde örnek bir "Seçim Koordinasyon Merkezi" kuran AK Parti Bursa il teşkilatına ve bilhassa da İsmail Hakkı Edebali'ye tavsiye ederim.

MESTANLI'DA ÖRNEK BİR SEÇİM TAKİP MERKEZİ

Şimdiye kadar o kadar seçim çalışması takip etmiş ve 10 yıl il başkanlığı yapmış birisi olarak; Mestanlı'daki seçimlere katılım ve oy kullananları takip konusunda düzenlenmiş olan böylesine bir uygulamaya ilk kez tanıklık ettim.

Çok hoşuma gittiği için sizlerle de paylaşmak istiyorum.
Kısaca anlatayım:

Bütün sokak, mahalle ve köylerin ekipleri kurulmuş.
Bütün sandık başlarına görevliler tespit edilmiş. Buradaki parti görevlileri oy kullanmaya gelen ve gelmeyenleri hemen tespit edip merkeze bildiriyorlar. Her saat başı bilgi akışı var ve gelen bu bilgiler merkezde kurulan bilgisayarlara anında işleniyor ve saat saat gelişmeler takip ediliyor. Mesela, ben bu yazıyı yazdığım dün saat 17.00 saatleri itibarı ile, hangi köyde, hangi mahallede ve hangi sokakta ne kadar oy kullanıldığı ve bunların yüzdesi belliydi. Gün boyu bu veriler her saat takip edildi.
Oy vermeye gelmeyen veya gelemeyenler için oluşturulan motorize ekiplerle, gidilip oy vermesine çalışıldı.
HÖH'ün Mestanlı İlçe Başkanı Birol Köseömer, başkan adayı Akif Mehmet Akif ve Sunay Hasan idaresindeki ekipler, gerek Mestanlı merkez ve gerekse de köy ve mahallelerde kurdukları iletişim ağıyla, gerçekten de örnek oldular. Ben, kendilerini tebrik ediyorum.

İLLA Kİ KIRCAALİ!..

Bulgaristan'daki Türklerin kalesi; hiç kuşku yoktur ki; Kırcaali'dir. Burada, dört dönemdir Türk belediye başkanı seçilmektedir. Bu nedenle; görüştüğüm Kırcaali'li Türkler; "bizler kendi ilimizde yenilmeyi aklımızdan bile geçirmek istemeyiz" diye konuşuyorlar ama burada mevcut dengeleri bozan gelişmeler yaşanmış. Kasım Dal'ın hareketini içlerine sindiremiyorlar. O'nun için "bölücü olmamalıydı!" diyorlar.
Diğer taraftan; Roman vatandaşların mevcut belediye başkanı Hasan Aziz'e destek vermelerini önlemek için de; oyları bölmesi için Roman vatandaşlardan birisini belediye başkan adayı olarak çıkmasını sağlamışlar.
Kırcaali'de toplam 61.000 seçmen belediye başkanlığı için oy kullanabilecek.

Ancak; bu yazıyı yazdığım saatlerde, seçime katılım yüzde 50 civarında gözüküyordu. Bu da, Hasan Aziz'in lehine bir durum.

Dün; Hasan Aziz ile birlikte Roman mahallesindeki sandıkları ziyarete gittik.
Oy kullanılan okulun kapısına polis otosu yanaşmış bekliyordu.

"Bunda ne var ki?" demeyiniz.
Söz konusu olan yer Roman Mahallesi olunca, iş değişiyor!
Polisin, orada beklediğini gören ya da duyanlar korkudan oy kullanmaya gelmiyor!

Bu nedenle dün biz, kapıdaki bu görüntüyü fotoğraflamaya başlayınca, Bulgar polis otosunun oradan çekip gittiğini gördük ama biz uzaklaşınca tekrar gelip psikolojik olarak engelleme yapmaya devam etmişler.
Diğer bir engelleme taktikleri de; okulun bahçesine kapıdan içeri araç girişini yasaklamaya kalkmaları ve girenlere ceza kesmeleriydi.

Böylelikle de; hasta ve yaşlıların araçla okulun iç kapısına kadar getirilmelerini engelleyip oy kullanamamalarını sağlamaktı.

Bu durum da; Hasan Aziz ve ekibinin yaptığı girişimlerle ortadan kaldırılıp normale dönülmesi sağlandı.
Gerçekten de; burada büyük bir mücadele veriliyor ve kalbimiz Bulgaristan Türkleri'nin yanında.
Bulgar hükümeti, bu sefer Türklerin yoğun katılımını engellemek için elinden geleni ardına koymamış.
Dün, gün boyu, seçim bürosuna gelip oy verememekten dolayı şikayetçi olan Türkleri gördüm.
Burada anlatılanlara göre;

2300 Türk seçmenin çeşitli bahanelerle seçmen listelerinden adlarının silinmiş olduğu konuşuluyordu.

RESMİ OLMAYAN İLK SONUÇLAR!

Saat 20.30 itibarı ile henüz resmi sonuçlar alınmamasına rağmen, değişik kaynaklardan aldığım bilgilere göre; Hak ve Özgürlükler Hareketi(HÖH) Kırcaali Belediye Başkan Adayı Hasan Aziz'in yüzde 46,6 oy aldığı ifade ediliyor. GERB'in adayı yüzde 24, BSP'nin adayı ise yüzde 18 oy almış gözüküyor.
Bu sonuçlara göre;

Hasan Aziz ile GERB'in adayı ikinci tur için önümüzdeki Pazar günü tekrar sandığa gidecekler.

Mestanlı Belediye Başkan Adayı Akif Mehmet Akif ile yaptığım son telefon görüşmesinde; küçük yerlerden gelen oylarda yüzde 80-90 civarında oy aldığını ama henüz büyük seçim bölgelerinin sonuçlarının belli olmadığını ifade etti.

Cebel Belediye Başkanı Bahri Ömer ise; biraz daha beklememiz gerektiğini ifade etti ama benim Cebel'den bir şüphem yok!

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise; Kalfin ile Plevneliev'in ikinci tura kaldığı ifade edildi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER