Bulgaristan Türklerinin Meseleleri Bursa'da TartışıldıPerşembe, 17 Şubat 2011

Bulgaristan Türklerinin Meseleleri Bursa'da TartışıldıBulgaristan Türklerinin meseleleri Bursa'da tartışıldı. Bal-Göç Başkanı Emin Balkan, Bulgaristan'ın Avrupa Birliği'ne girmesiyle birlikte etkin ayrımcılık yapan kişilerin iş başına geldiğini ve eski sıkıntıların tekrar başladığını söyledi.

Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BALGÖÇ) tarafından düzenlenen "Dünden Bugüne Bulgaristan Türkleri" isimli konferansta Bulgaristan'da yaşayan Türklerin meseleleri masaya yatırıldı. Ördekli Kültür Merkezi'ndeki konferansta konuşan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa'nın bugünkü nüfus yapısının oluşmasındaki en büyük faktörün, Balkanlar'da yaşayan Türklerin çektiği cefalar olduğuna işaret etti. Dündar, Bursa'nın bu sebeple bir göçmen şehri olduğunu ve nüfusunun yüzde 60'ının Balkanlar'dan gelen Türk'lerden oluştuğunu ifade etti. Şu ani Balkanlar'da durumun süt liman olduğunu kaydeden Dündar, "1984 öncesi yaşanan sıkıntılar belki unutuldu, bu demek değildir ki oradaki sıkıntılar bitti, önemli olan tarihe bakarak geleceği şekillendirmek. Bu yüzden BALGÖÇ'ü bu faaliyetinden dolayı kutluyorum" dedi.

Bulgaristan Yüksek İslam Enstitüsü Rektörü Doç. Dr. İbrahim Yalımov ise, Bulgaristan'da yaşayan Türklerin şu anki statülerini nasıl elde ettikleri hakkında bilgi verdi. Bulgaristan Türklerin haklarını elde etmelerinin tarihte verilmiş uzun mücadeleler sonunda olduğunu söyleyen Yalımov, Türklerin Balkan sahnesine Osmanlı Türk'lerinin bir parçası olarak çıktığını, Osmanlı'nın çekilmesinin ardından azınlık durumuna düştüğünü kaydetti.

Bulgaristan Türklerinin, haklarını kazanmak için çetin mücadeleler verdiğini anlatan Yalımov, "Bulgaristan Türkleri, haklarını en geniş olarak 1919 yılında 1. Dünya Savaşı'nda zafer kazanan devletler arasında imzalanan Nöyyi antlaşmasıyla elde etmiştir. 1925 yılındaki ek protokolle birlikte Bulgaristan Türklerine geniş haklar tanınmıştır" dedi.

Bal-Göç Başkanı Emin Balkan ise, Bulgaristan Türklerinin, tarihte yaşadıkları sıkıntılara rağmen yüzlerini güldüren gelişmeler olduğunu anlatarak, "89 öncesi hayal bile edemediğimiz gelişmeler oldu. Türk kimliğiyle başbakan yardımcısı, milletvekilleri, belediye başkanları gibi üst yönetimlerde görev almaya başladık. Bulgaristan Avrupa Birliği'ne girdikten sonra ise etnik ayrımcılığı savunan kişileri iktidarda gördük ve bunların uygulamalarıyla sıkıntılar tekrar başladı. Toplantımızın asıl gayesi bu noktalara dikkat çekmektir" dedi.

Konuşmasının ardından Balkan tarafından Yalımov'a plaket verildi. Konferansa Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi Razgrad Milletvekili Ramadan Atalay, Hak ve Özgürlükler Hareketi Sofya İl Başkanı Timur Halilov, Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Karadağ ve AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Refik Özen katıldı.


DİĞER HABERLER