Bulgaristan Türklerinin ünlü ses sanatçısı ve şairi Osman Aziz'i anma gecesi yapıldıCuma, 28 Temmuz 2017

Bulgaristan Türklerinin ünlü ses sanatçısı ve şairi Osman Aziz'i anma gecesi yapıldı Momçilgrad (Mestanlı) kasabasında doğumunun 80.yılında Bulgaristan Türklerinin en değerli ses sanatçılarından biri olan gazeteci, yazar, folklor araştırmacısı ve şair Osman Aziz'i anma gecesi yapıldı. Yoğun ilgi gören etkinlik, "Mestanlılar Daima Kalbimde" sloganı altında bu yıl Momçilgrad Belediyesi ve Bursa Mestanlı Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından sekizincisi düzenlenen Dünya Mestanlılar Buluşması programı kapsamında Nov Jivot Halk Toplum Merkezi salonunda gerçekleştirildi. Osman Aziz'i anma gecesi bölgenin kültür ve sanat camiasından pek çok ismi bir araya getirdi. Geceye Momçilgrad Belediye Başkanı Müh. Sunay Hasan, Mestanlı Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Öztürk, sivil toplum kuruluşu başkanları, parti temsilcileri, şair, yazar ve müzisyen, üstadın yakınları, dostları ve çok sayıda hayranı katıldılar.

Ardino (Eğridere) Belediye Başkanlığı Kültürel Varlıkları Koruma Kurulu Başkan Yardımcısı Selahaddin Karabaşev, 100 slayttan oluşan slayt show eşliğinde Osman Aziz'in hayatı ve yaratıcılığına ilişkin "Bulgaristan Türklerinin Türkülerinden, Şiirinden, Kültüründen Bir Garip Yolcu geçti" başlıklı bir sunum yaptı.

Karabaşev, 11 Haziran 1937 tarihinde Momçilgrad İlçesi'ne bağlı Neofit Bozveli (Alfatlı) köyünde dünyaya gelen ve 15 Ekim 2007 tarihinde vefat eden Osman Aziz'in ölümsüz olduğu için slaydında onun doğum ve ölüm tarihine yer vermediğini belirtti. Osman Aziz'in Bulgaristan Radyosu Türkçe Yayınlar Bölümünde çalıştığı yıllara, "Üç Ses Üç Saz" ve "Dört Ses Beş Saz" topluluklarıyla birlikte imza attığı eserlere, yayınladığı kitaplara ve Nuri Adalı'nın yaşam öyküsünü anlattığı kitabına, türkü kasetine, kendisine yer verilen antoloji kitaplarına, Sofya Yüksek İslam Enstitüsünde hocalık yaptığı yıllara, gazetecilik hayatına, ulusal ve uluslararası etkinliklere katılımlarına ve ödüllerine, folklor araştırmalarına ve üstadın hayatından başka kesitlere değindi. Karabaşev, "Bütün kitaplarında, bütün eserlerinde sık sık sevgi, sevda, hayat kavramları görülebiliniyor. Osman Aziz, sadece Rodopların değil, tüm Türk dünyasının şairidir" diye belirtti.

Sunumdan sonra "Osman Aziz 80 Yaşında Şeref Defteri-Anılar, Notlar, Dilekler" başlıklı şeref defteri açıldı.

Ardından Nov Jivot Toplum Merkezi Başkanı ünlü ressam Kamber Kamber, üstadın duygusal bir portresini sundu. Onunla ilgili anılarını paylaşan ressam, sunumunun sonunda şairin "Koca Toprak" şiirini seslendirdi.

Program kapsamında Kamber Kamber'den başka Selahaddin Karabaşev ve öğretmen Hatice Mustafa da Osman Aziz'in şiirlerinden örnekler okudular.

Osman Aziz'in en son katıldığı İzmir'de düzenlenen bir etkinliğe birlikte katıldıklarını aktaran saz ve söz ustası Fahri Nur, onunla ilgili anılarını, duygu ve düşüncelerini dile getirdi. Fahri Nur, üstadın anısına bir türküsünü seslendirdi.

Programda hazır bulunan üstadın bazı akrabaları da anma gecesinin organizatörlerine teşekkür ederek, Osman Azis ile ilgili duygu ve düşüncelerini ifade ettiler.

Programın sonunda konuşan Momçilgrad Belediye Meclis Başkanı Ömer Hüseyin, organizasyonda emeği geçen herkese ve tüm katılımcılara teşekkür etti. Osman Aziz'i anma gecesi düzenlenmesinin Selahaddin Karabaşev'in fikri olduğunu ifade eden Ömer Hüseyin, "Osman Aziz olmasa, Bulgaristan kültürü ve sanatı büyük bir boşluk içine düşer-hem ses sanatçılığı alanında, hem şiir alanında, hem eleştirmenlik, gazetecilik, öğretim üyeliği ve saire. Ne mutlu bize ki, böyle değerli bir kişi bizim toprağımızda doğmuş ve bizim toprağımızda yetişmiş. İnşallah, nice nice Osman Azizler yetiştiririz" dedi.

Program, Kırcaali Buket Kadın Koro Grubu'nun Dostlar Saz Grubu eşliğinde Osman Aziz'in seslendirdiği türkülerden üç tanesini seslendirmesiyle son buldu.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER