Bulgaristan, ülkede üretilen elektriğin yarısını ihraç ediyorSalı, 30 Ağustos 2022

Bulgaristan, ülkede üretilen elektriğin yarısını ihraç ediyor

Ulusal İstatistik Enstitüsü (NSİ) verilerine göre, haziran ayında Bulgaristan, ülkede üretilen elektriğin neredeyse yarısını ihraç etti. Ülkede yılın ilk yaz ayında yıllık bazda %25 artışla 4.03 terawatt saat elektrik üretildi.

Bulgaristan pazarında elektrik enerjisi tüketimi 2,4 terawatt saat olarak gerçekleşti ve haziran 2021'e göre yüzde 3,1'lik bir düşüş yaşandı. Mayıs ayına kıyasla arz miktarı da yaklaşık %1 ile düştü.

Katı yakıt üretimine ilişkin veriler karışıktır. Haziran ayında ülkede 2.37 milyon ton, yani yıllık bazda %137 artışla katı yakıt üretildi. Ancak mayıs ayına kıyasla yüzde 15'e yakın bir düşüş var. Haziran ayında katı yakıt arzı, aradaki fark ithalattan karşılanmak üzere 2,41 milyon ton olarak gerçekleşti. Onlar da aylık bazda yaklaşık %15 oranında azalıyor, ancak yıllık bazda yüzde 132 gibi önemli bir artış var.

NSİ verileri, doğal gaz arzında daha da azalma olduğunu gösteriyor. Düşüş miktarı neredeyse %22 oranında artarak 180 milyon metreküpe çıkıyor. Nisan ayının sonu itibariyle Gazprom Şirketi gaz tedarikini askıya aldı ve Bulgargaz Şirketi şu anda sadece Azerbaycan ile yapılan uzun vadeli bir sözleşmeye güveniyor. Kalan miktarlar, sıvılaştırılmış doğal gaz tedarikine ilişkin kısa süreli sözleşmeler kapsamında ve spot piyasalardan satın alınarak karşılanmaktadır.

İstatistikler, mayıs ayına kıyasla Bulgaristan'da doğal gaz arzının yüzde 10 azaldığını gösteriyor. Ülkemizde çıkarılan doğal gaz ihmal edilebilir miktarlarda olup ayda yaklaşık 2 milyon metreküp civarındadır.

Haziran ayında otomotiv yakıtları motorin (% 36) ve kurşunsuz benzin 95 oktan (% 40) üretiminde artış oldu. Ülkede 304 bin ton motorin ve 157 bin ton benzin üretildi. Bu yakıtların büyük bir kısmı ülke dışına ihraç edilmektedir - iç piyasada kurşunsuz benzin arzı 58 bin tona, motorin ise  211 bin tona ulaştı.


DİĞER HABERLER