Bulgaristan Ulusal Belediyeler Birliği, OHAL koşullarında düzenli çalışmalarına devam ediyorSalı, 31 Mart 2020

Bulgaristan Ulusal Belediyeler Birliği, OHAL koşullarında düzenli çalışmalarına devam ediyor Bulgaristan Ulusal Belediyeler Birliği (NSOR) Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu üyeleri, bugünkü çevrimiçi çalışma toplantısında olağanüstü hal sırasında dinamik durum ve belediyelerin üstlendiği ciddi taahhütler nedeniyle haftalık olarak ortak çevrimiçi toplantılar yapma kararı aldılar.

Kırcaali Belediye Başkanı ve aynı zamanda Bulgaristan Ulusal Belediyeler Birliği (NSORB) Başkan Yardımcısı olan Hasan Azis, çevrimiçi toplantıya belediyedeki makam odasından video konferansla katıldı.

Tartışılan iki önemli konu, belediyelerin olağanüstü hal (OHAL) uygulamasının maliyetlerini karşılamak için ek finansal kaynaklar sağlanmasına ve ekiplerin oluşturulması ve koronavirüs hastalarının belediye hastanelerinde tedavisi için koşullar yaratılmasına ihtiyaç duyulması oldu.

Ayrıca salgın durumunda Belediye Meclisi toplantılarının nasıl yapılacağı konusunda çözüm bulma ihtiyacı da tartışıldı. Şu anda belediyeler, Sağlık Bakanı'nın emrinde belirtildiği belediye sağlık tesislerinde koronavirüs bulaşan kişilerin tedavisine uygun gerekli sayıda hasta yatağını belirlemeye yönelik gerekli tüm adımları atmaktadır. Belediyelerin kendi kaynakları ve bağışçıların yardımıyla, gerekli olan yerlerde acil onarımlar ve yeniden yapılanmalar yapılır ve özel ekipman satın alma yolları araştırılır. Anestezi uzmanları ve hazırlıklı ve eğitilmiş uzman ekiplerin eksikliği sorununun, Sağlık Bakanlığı'nın yardımı olmadan yerel yetkililer tarafından çözülmesi mümkün değil. NSORB, önümüzdeki günlerde gereksinimleri açıklığa kavuşturmak ve olası çözümleri tartışmak üzere Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle görüşme talebinde bulunacak.

Birçok ilçede belediye meclislerinin çalışmaları durduruldu ve bu da yerel yönetimin işleyişini ciddi şekilde engelledi. Yürürlükteki Yerel Özyönetim ve Yerel İdare Kanunu'nun yalnızca hazır bulunulan toplantılar yapılmasına yönelik getirdiği sınırlamalar, belediyelerin çalışmalarını Belediye Meclisi'nin yetkileri dahilinde olan bir dizi konuda engeller. Bir sonraki NSORB Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu olağan toplantısı, 7 Nisan'da gerçekleştirilecek. O zaman somut öneriler ele alınıp oylanacak.


DİĞER HABERLER