Bulgaristan vatandaşları krize rağmen yaz tatilinden vazgeçmiyorPazartesi, 30 Temmuz 2012

Bulgaristan vatandaşları krize rağmen yaz tatilinden vazgeçmiyor Yaz yılın en çok beklenilen mevsimidir. Birçoğumuz valizleri hazırlayıp, denizin veya dağ tatilinin yolunu seçer. Sahilde, deniz kenarında dalgaların uğultusunu dinlemekten daha güzel bir zevk var mıdır? Bulgaristan vatandaşları açısından yazda deniz tatili yaşam standardı, alışkanlık, hayatın "olmazsa olmazı" haline gelmiştir. Aile bütçesinden ciddi bir kesim ayırmaya değecek kadar bir masraf.

Bundan olmalı ki, krize rağmen yerli tatil köylerimizde her yerde Bulgar dili duyuluyor, her yeri yerli turistlerle dolu. Bu yaz da farklı değil.

Kamuoyunu Araştırma Merkezi'nin yaptığı ankete göre, bu sene Bulgaristan vatandaşlarının yarısı tatile gidecek. Son dokuz yılda deniz veya dağda tatile giden Bulgarların sayısı dört kat artmış. İşsizlik, kriz, parasızlık, gelecek korkusuna rağmen, insanlar kendi konforuna iyi bakıyor demek. Ak günde kara gün parası biriktirmek yerine, insanlar ülkede veya ülke dışında tatile gitmeyi yeğliyor. 1993 yılında Bulgaristan vatandaşlarının sadece %11'i yaz tatiline para ve zaman ayırırken, bugün artık yüzde 48'lere ulaştı. Ancak daha yaşlı kesim için bu artış sözkonusu değil. Emekliler tatile yine çıkmayacak. Gerçi köylerde yaşayan, özellikle azınlık mensubu kişiler- Türkler, Romanlarda da durum farklı değil. Eski ailelerin birçoğunda şehir dışında yazlıkları var, yaşlıların birçoğu da yazları orada geçiriyor.

Yeni başlayan yaz sezonunun ne kadar başarılı olacağı açısından iç piyasa da önemlidir. Ülkemiz vatandaşları bu yıl nerede tatil yapacaklar? Bulgaristan'ın Karadeniz kumsallarında mı, yoksa fiyatların biraz daha yüksek olduğu, ama buna karşın hizmet düzeyinin daha yüksek olduğu komşu Türkiye'de mi? Veya ekonomik krizle derinden sarsılan ve yine de gözde bir yaz destinasyonu olan Yunanistan'da mı? Eurobarometre'nin bir araştırmasına göre Bulgaristan vatandaşlarının % 73'lük bölümü yurtta tatil yapmayı düşünüyorlar. Ulusal İstatistik Kurumunun yılın ilk üç aylık dönemine ilişkin verileri de tatilini ülke içinde yapmayı yeğleyen vatandaşların sayısında % 20'lik artış olduğunu gösteriyor.

Bulgaristan'da krize rağmen vatandaşlar tatil imkanlarından vazgeçmiyor. İnsanlar 100 ile 250 avro arasında para ayırıp, yaz tatilinden mahrum olmuyor. Parası olmayan da Karadeniz'de daha ekonomik tatiller seçiyor. Son yıllarda Türkiye ve Yunanistan da Bulgarların rağbet ettiği tatil destinasyonları arasında yerini pekiştirdi. Antalya, Marmaris, Halkidiki ve Tasos adasına giden yüz binlerce Bulgaristan vatandaşı var. Diğerleri de o yerlerde güneş altında sahilde gezecek günlerin hayaliyle kalıyor.


DİĞER HABERLER