Bulgaristan ve Türkiye Dışişleri bakanları Mitov ve Çavuşoğlu temaslarda bulunduPerşembe, 25 Eylül 2014

Bulgaristan ve Türkiye Dışişleri bakanları Mitov ve Çavuşoğlu temaslarda bulunduDışişleri Bakanı Daniel Mitov'un New York'ta düzenlenen Birleşmiş Milletler Teşkilatı 69. olağan oturumunda Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile temaslarda bulundu. Mitov'un Türk meslektaşına Bulgaristan'ın Türkiye sınırına çektiği tel örgünün geçici olduğu ve Bulgar hükümetinin göç dalgasının doğurduğu sonuçların üstesinden gelmek için verdiği çabaların bir parçası olarak kabul edilmesi gerektiğini izah etti.

Bulgaristan Dışişleri Bakanı'nın özellikle enerji kaynakları alanında Bulgaristan ve Türkiye arasındaki enterkonnektörler belirtilerek ortak projelerin önem ve anlamına dikkat çekti.

Mitov'un Yunanistan, Türkiye ve Bulgaristan arasında üçlü sınır denetimine ilişkin sözleşme imzalanmasına ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi.

Kendi tarafından Bakan Çavuşoğlu'nun iki ülkenin toprakları üzerinden artan göç dalgasına ilişkin ortak çabaların sarfedilmesi için Bulgaristan ve Türkiye'deki yetkili kurumların daha aktif temaslar yürütmesini üstlendiği bildirildi.

Suriye ve İrak'taki durumla ilgili konulara da değinildi. İki bakanın terorizme ve özellikle kendini İslam Devleti olarak adlandıran terorist örgütüne karşı uluslararası güçlerin verdiği mücadeleyi destekleme konusunda hemfikir oldukları belirtildi.


DİĞER HABERLER