Bulgaristan Yabancı Yatırımcıları BekliyorPazartesi, 25 Haziran 2012

Bulgaristan Yabancı Yatırımcıları BekliyorBulgaristan Ulaştırma Bakanı İvaylo Moskovski, yabancı yatırımcıları ülkeye çekmek için çalışmalar yaptıklarını belirterek, "Yabancı yatırımcılar bizim için önemli. Bu nedenle hükümet olarak çalışmalar yapıyoruz. En önemlisi, altyapımızı yenileyerek, yatırımcılara yeni imkanlar yaratacağız" dedi.

Bulgaristan Yatırım Ajansı tarafından Sofya'da düzenlenen, 7 ülkeden gazetecinin katıldığı 'Bulgaristan'da ulaştırma, lojistik ve makine imalatındaki gelişmeler ve yabancı yatırım imkanlarının ele alındığı toplantıda konuşan Bulgar Ulaştırma Bakanı İvaylo Moskovski, hükümet olarak, ulaşım alanında büyük yatırımlar yaptıkları belirtti.

Karayolu taşımacılığının yanı sıra deniz, hava ve demiryolları ile ilgili de 10 ulaşım altyapı projesi hazırladıklarını ifade eden Moskovski, projelerin uygulanması halinde 1 milyar euro gelir elde etmeyi beklediklerini vurguladı. Ulaşım projeleri konusunda Avrupa Birliği'nden 2014 yılına kadar 2 milyar euro yatırım ödeneği alacaklarını kaydeden Moskovski, "Bu büyük bir miktar. İnanıyorum ki uluslararası firmalar bu projelerin uygulanmasının ardından ülkemize daha çok ilgi gösterecekler" diye konuştu.

Demiryolu projeleri ile ilgili de bilgiler veren Ulaştırma Bakanı İvaylo Moskovski, özellikle ağır yük taşımacılığı konusunda Türkiye ve Çin'den yatırımcı beklediklerini kaydetti. Bulgar hükümeti olarak ülke ekonomisini en iyi seviyede tutmak için gayret sarf ettiklerini söyleyen İvaylo Moskovski, "Yabancı yatırımcılar bizim için önemli.

Bu nedenle hükümet olarak çalışmalar yapıyoruz. En önemlisi altyapımızı yenileyerek, yatırımcılara imkanlar yaratacağız. Türkiye ve diğer ülkelerin Bulgaristan'da yatırım yapma tekliflerine açığız. Herkes buyursun, gelsin" dedi.

Moskovski'nin konuşmasının ardından Bulgaristan'daki makine imalat sektöründeki gelişmeler ve yabancı yatırımcılar için fırsatlar ile ilgili bilgiler verildi.


DİĞER HABERLER