Bulgaristan'da Almanya'nın mesleki eğitim modeli uygulanacakPazartesi, 24 Şubat 2014

Bulgaristan'da Almanya'nın mesleki eğitim modeli uygulanacakEkonomi ve Enerji Bakanı Dragomir Stoynev Bulgaristan'da Almanya, Avusturya ve İsveç'teki mesleki eğitim modelinin uygulanacağını bildirdi.

Sliven'de National Oteli'nde iş adamlarıyla bir araya gelen Bakan, "Biz profesyonel kadroların yetiştirildiği teknik okulları kolayca kapattık. Şimdi tekrar onlara benzer okullar açacağız, fakat Almanya, Avusturya ve İsveç gibi gelişmiş ülkelerde bu yönde edinilmiş deneyimi de kullanacağız" dedi.

Mesleki eğitime ilişkin ilk pilot projenin Srednogorie bölgesinde uygulanacağını bildiren Bakan, "Madencilik sektörünün son derece gelişmiş olduğu bölgelerde tarım okulları var. Şimdi bu modeli değiştireceğiz, maden ocakları kadro yetiştiren okulların tamamen bakımını üstlenecek. Pilot proje başarılı olursa, ülkenin başka bölgelerinde de devreye girecek. Böylece hükümetin temel önceliği olan genç nüfustaki işsizlik sorunu da azaltılmış olacak"diye belirtti.

Bakan Stoynev, "Bulgaristan'da herkesin hukukçu ve ekonomi uzmanı olması şart değil. Teknik mesleklerde ciddi oranda kadro yetersizliği var. Herkesin yüksek eğitimli olması zorunlu değil, fakat çok iyi profesyonel yeterliliğe sahip olması gerekiyor" diye ifade etti.

Yeni uygulanacak mesleki eğitim liseden sonra iki yıllık süreyle gerçekleştirilecek.


DİĞER HABERLER