Bulgaristan'da "Avrupa İçin Bölgesel Dijital KonferansıPerşembe, 20 Eylül 2012

Bulgaristan'da Avrupa Komisyonu (AK) Başkan Yardımcısı Neelie Kroes, "Bulgaristan, interneti en hızlı Avrupa ülkesi olabilir" dedi.

Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da düzenlenen "Avrupa İçin Bölgesel Dijital Konferansı"na katılan Kroes, Avrupa Birliği (AB) ülkelerindeki yüksek hızlı geniş bant internet konusunda gelişmeleri değerlendirirken bazı ülkelerde bu alanda geniş ağların oluştuğunu ancak ağların bakım ve gelişiminin zor olduğunu söyledi.

Karmaşık yasal ve uygulama prosedürlerinin dijital Çağa uyumu zorlaştırdığını belirten Kroes, "Böyle engellerin olmadığı Bulgaristan, bir takım ülkelerin önünden gitmektedir. Bir anda Bulgaristan, interneti en hızlı Avrupa ülkesi olabilir" dedi.

Kroes, "Toplumların yüksek hızlı geniş bant internetin avantajlarını fark ederek, gerekli fedakarlıklarda bulunup bu teknolojilere yatırım yapmaları gerekiyor" ifadesini kullandı.

Günümüzde dijital alandaki bilgilerin bulunmasının işyerlerinin yüzde 90'ında gerekli olduğunu vurgulayan Kroes, Bulgaristan'daki köy halkının büyük bir bölümünün internetten yararlanamadığını, ülke nüfusunun yarısının da internet kullanmadığını söyledi.

Avrupa'da bilişim teknolojileri alanında boş olan işyerlerinin sayısının 700 bine ulaşmak üzere olduğuna işaret eden Kroes, "Avrupa'da beni en çok endişelendiren konu budur" dedi.

Konferansa katılan Vivacom adlı Bulgar mobil operatör yetkilileri, kendi kurumsal hizmet alanı kapsamında, 2013 yılında ülke genelinde kamu yerlerde, 4000 noktada ücretsiz internet erişimi sağlayacaklarını bildirdi.

Konferansa, Avrupa Komisyonu (AK) Başkan Yardımcısı Neelie Kroes'un yanı sıra Bulgaristan Ulaştırma, Bilişim Teknolojileri ve Haberleşme Bakanı İvaylo Moskovski ve bölge ülkelerinden bilişim ve teknoloji kurum ve şirketlerin yetkilileri katıldı.


DİĞER HABERLER