Bulgaristan'da "Baba Marta"Pazartesi, 25 Şubat 2013

Bulgaristan'da Bulgaristan'da yüzyıllardır devam eden bir geleneği sürdüren vatandaşlar, birbirlerine kırmızı ve beyaz iplikten yapılan püsküllü süsler hediye ederek, ilkbaharın gelişini kutluyor.

Baba Marta (Marta Nine) olarak adlandırılan ve kökeni meçhul olan 1 Mart kutlamalarının arifesinde ülkenin her yerinde seyyar satıcılar sokaklarda "martenitsi" olarak adlandırılan püsküllü süsler satmaya başlıyor.

Sokaklara renk katan bir haftalık yoğunmartenitzi satışı için bazı üreticiler aylarca hazırlık yaptıklarını anlatıyor. Yaratıcı fikirlere sahip kimi sanatçıların tezgahlarında sanat eseri değerinde ürünler görmek mümkün. Martenitzi alışverişinden büyük zevk alan vatandaşlar ise, akraba ve dostlarına 1 Mart'ta hediye edecekleri süsleri titizlikle seçerek, bunun için saatlerce vakit ayırıyor.

Martenitsa satıcıları AA muhabirine yaptıkları açıklamalarda geleneğin kökeni konusunda çelişkili açıklamalarda bulundular. Bu geleneğin dini kökenli olmadığına inanan satıcılar, püsküllü süslerin uğur, mutluluk ve sağlık getirdiklerini öne sürdüler. Bazı satıcılar ise sundukları en güzel örnekleri tanıtırken, martenitzinin ilkbaharın gelişinin habercisi olduklarını söylediler. Ülkede, göçebe kuşlar olan leylekler de ilkbaharın habercisi olarak algılandıkları için birçok martenitsa modelinde leylek sembolleri görmek mümkün.

Bu yıl başkent Sofya'da yüzlerce mantenitzi üreticisi ve satıcısı şehrin kültürel merkezi olarak algılanan "Slaveykov"un kitap pazarında ürünlerini sergiledi. Soğuk havaya rağmen vatandaşlar her tezgahın önünde dakikalarca vakit geçirip zevkine göre en uygun modelleri seçmeye çalıştılar.


DİĞER HABERLER