Bulgaristan’da çocukların %26’sının en az bir ebeveyni gurbetçiCuma, 29 Mayıs 2015

Bulgaristan’da çocukların %26’sının en az bir ebeveyni gurbetçi Risk Monitor'un yapmış olduğu araştırmalara göre, Bulgaristan'daki 115 bin öğrencinin en az bir ebeveyni yurt dışında çalışmakta. Yüzde olarak bakıldığında 5.-11. sınıf öğrencilerin %26'sı bir ebeveyni gurbette.

Sosyolog Petya Kabakçieva'nın açıklamasına göre, endişe verici olan, ebeveynlerin denetimi olmadan öğrencilerin okulda başarısız ve sınıf tekrarlamalarıdır.

Kabakçieva, "Bu çocukların %40'ı hem daha fazla yaramaz, hem de daha çok hasta oluyor. En çok görülen vakalardan biri de, bu öğrenciler eğitim yılının tamamlanmasından önce yurt dışındaki ebeveynlerinin yanına gidip, bir sonraki eğitim yılının ortasında dönmeleridir. Buna rağmen bu çocuklar okullarda kayıtlar üzerinde hala öğrenci görünüyor, çünkü okulların devlet tarafından sağlanan bütçelerinden dolayı bu durumdan tüm okullar faydalanılmakta. Daha büyük sınıftaki öğrencilerin okul devamsızlığı ise ebeveynlerin gurbette olmasına değil, kendilerinin gurbette olmasına bağlıyoruz" diye açıklamada bulundu.

Şumnu ve Blagoevgrad'da öğrencilerin kış aylarında iki ay için İspanya, İtalya ve Belçika'ya gurbete gittikleri belirtildi. Diğerlerinin ise İtalya'da restoranlarda aşçılık yaptıkları, Yunanistan'da ise tarım alanlarında çalıştıkları açıklandı.

Bir yandan öğrencilerin devamsızlıkları okul yönetimi için delege bütçelerden dolayı sorun haline gelmezken, öte yandan öğretmen ve eğitim müfettişleri öğrencilerin okul sisteminden çıkartılmasının ortaöğretimini bir daha tamamlayamayacağından endişeli.


DİĞER HABERLER