Bulgaristan’da Covid-19’dan 203 öğretmen hayatını kaybettiPazartesi, 24 Ocak 2022

Bulgaristan’da Covid-19’dan 203 öğretmen hayatını kaybetti

Bulgaristan Öğretmenler Birliği Başkanı Yanka Takeva'nın iddialarıyla bağlantılı olarak Sega gazetesinin talebi üzerine Eğitim ve Bilim Bakanlığı /MON/ tarafından sağlanan verilere göre, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının başladığı 2020 Mart ortasından 5 Ocak 2022'ye kadar toplam 203 öğretmen hayatını kaybetti.

Takeva, birkaç gün önce konuk olduğu bir televizyon programında, “Noel Yortusu tatilinden sonra her hafta 6 öğretmen Covid-19'dan öldü. Durumun ne kadar zor olduğu hakkında hiçbir fikriniz yok” diyerek, lise öğrencilerinin uzaktan eğitime geçmesinde ısrar etmişti.

MON, 24-25 Aralık'tan bugüne kadar Covid-19’dan ölen öğretmen sayısı hakkında bilgiye sahip değil, ancak 1 Ekim 2021- 5 Ocak 2022 dönemine ait veriler yeterince korkutucudur. Bu 3 aylık dönemde 60 eğitimci Covid-19 ile mücadeleyi kaybetti, bu da her bir buçuk gün ya da iki günde bir öğretmenimizi kaybettiğimiz anlamına geliyor.

Aşı yaptıran öğretmen ve öğrencilerin oranı giderek artıyor. 11 Kasım'da aşı olan öğretmen sayısı %43 iken bugün itibariyle yüzde 48.16'dır.

Ayrıca öğrenciler arasında aşılama oranında da bir artış var - lise öğrencilerinin %9'u şu anda aşılanmış durumdayken kasım ayı ortasında 12 yaşın üzerindeki öğrencilerin %6'sı aşılama döngüsünü tamamlamış durumdaydı. MON’un en son verileri, 5. sınıftan 12. sınıfa kadar olan öğrencilerin %11.8'inin geçen yıl hastalandığını gösterdi, bu da aşılı lise öğrencilerinin %9'u ile birlikte daha büyük yaştaki öğrencilerin her beşte birinin hastalığa karşı bağışıklık kazandığı anlamına geliyor. Şu anda 59.600'den fazla öğrenci, hastalığı geçirip iyileştiğini gösteren belge, aşı sertifikası veya virüse karşı vücudunda yeterli miktarda antikor varlığını gösteren geçerli bir belgeye sahiptir.

Aksi takdirde ülkedeki morbidite artışı okul sistemini etkiler. Vakaların çoğu 5 -7. sınıflar arasında olmak üzere öğrenciler arasındaki pozitif vaka sayısı sadece bir haftada ikiye katlandı (sayı olarak 1348), enfekte olan öğretmen sayısındaki artış ise üç kat  (sayı olarak 366) olarak kaydedildi.

Bazı yerlerde tablo oldukça endişe verici - örneğin karantinaya alınan öğretmenlerin oranı Blagoevgrad (Yukarıcuma) ilinde %8'in üzerindeyken Tırgovişhte (Eskicuma) ilinde ise sadece %1’dir. Öğrenciler arasında en zor durum, gençlerin yaklaşık %5'inin karantina altında olduğu Burgaz'da gözleniyor. Ülkedeki karantinaya alınan öğrencilerin ve öğretmenlerin ortalama oranları sırasıyla %2,5 ve %3,6'dır. Bu nedenle yetkililer okulları tamamen kapatma niyetinde değiller, sadece enfekte olanların yüzdesinin gerçekten çok yüksek olduğu bölgelerde okullar kapanacak. MON tarafından bu yılın başından itibaren bazı sınıfların veya okulların elektronik ortamda uzaktan eğitime geçişi için 271 izin verildi.


DİĞER HABERLER