Bulgaristan’da Cumhuriyet Bayramı "Akide Şekeri" tiyatro oyunu ile kutlandıCuma, 28 Ekim 2022

Bulgaristan’da Cumhuriyet Bayramı

Bulgaristan'ın başkenti Sofya’da, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında Türk yönetmen Ali Meriç’in kaleme aldığı "Akide Şekeri" tiyatro oyunu Türkçe olarak sahnelendi.

Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son 3 yıl içerisinde Kovid-19 salgını nedeniyle Cumhuriyet Bayramı ve diğer önemli günlerde güzel etkinlikler geçekleştiremediklerini belirtti.

"Nihayet bu yıl dostlarımızla birlikte Cumhuriyet Bayramı'mızı arzu ettiğimiz şekilde çok çeşitli etkinliklerle kutlayabileceğiz." diyen Sekizkök, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Sofya’ya geldiğimden beri çok arzu ettiğim bir etkinlik vardı. Vatandaşlarımıza, soydaşlarımıza, dostlarımıza Türkçe dilinde tiyatro temsili izlettirebilmek. Çok şükür onu Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle bu akşam gerçekleştiriyoruz. Kırcaali Kadriye Latifova Müzikal Tiyatrosu sanatçıları 'Akide Şekeri' adlı oyunu Türkçe olarak sunacak."

Aylin Sekizkök, Cumhuriyetin seneye kutlanacak 100. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Bulgaristan’da faaliyet gösteren Türk iş sektörünün katkısı ile çok büyük etkinlikler planladıklarını anlattı. Sekizkök, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla ayrıca, başkent Sofya’da genç Türk piyanist Doğaç Bezdüz’ün Sofya Şehir Sanat Galerisi salonunda sahne alacağını aktardı.

Kırcaali Tiyatrosu Müdürü Gılıb Boçukov da Akide Şekeri oyunun yazarı ve yönetmeni Ali Meriç ile bu oyunu Bulgaristan’da sahneleyip izleyicilere zevkli bir sunum yapmaya karar verdiklerini söyledi.

Gösteriyi başkentin kültür ve sanat çevrelerinin yanı sıra üyelerinin çoğunluğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Partisi Genel Başkanı Mustafa Karadayı ve milletvekilleri de izledi.

Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla 31 Ekim’de başkentte Ramada Otel'de resepsiyon düzenleyecek.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER