Bulgaristan'da en az koronavirüs vaka sayısı Kırcaali'dePerşembe, 26 Kasım 2020

Bulgaristan'da en az koronavirüs vaka sayısı Kırcaali'deKırcaali Valisi ve Kırcaali İl Koronavirüs Kriz Masası Başkanı Nikola Çanev, kriz masasının yaptığı online toplantıda, "Bölgede durum sakin, Kırcaali ülkenin en düşük hastalık oranına sahip ili, ancak bu bizim önlemlerimizi azaltmamalı" diye kaydetti.

Şuan Kırcaali Dr. Atanas Dafovski Hastanesinde 44 koronavirüs hastası tedavi görüyor. Onların 17'si Enfeksiyon Hastalıkları Bölümüne, 23'ü Zatürre (Pnömoni) ve Tüberküloz Hastalıkları Bölümüne, 4'ü ise Anesteziyoloji ve Yoğun Bakım Bölümüne bulunuyor.

Vali, "Maalesef bir hasta hayatını kaybetti. Momçilgrad'daki (Mestanlı) belediye hastanesinin Covid-19 biriminde üç kişi tedavi ediliyor, 18 kişi daha iyileşti. Ardino'daki (Eğridere) hastaneden iki hasta taburcu edildi, üçü hastanede yatıyor ve biri il merkezindeki hastaneye kaldırıldı. Şu anda Krumovgrad'daki (Koşukavak) hastanede koronavirüs hastası yok" dedi.

Kırcaali Bölge Sağlık Müfettişliğinden (RZİ) edinilen bilgiye göre, 212 kişi evde tedavi görüyor. Şu ana kadar 66 kişi de hayatını kaybetti. Salgının başlangıcından bu yana Kırcaali ilinde tespit edilen vaka sayısı 1 352'e çıktı. RZİ, bölgedeki sağlık kuruluşları arasında dağıtılacak 1000 adet antijen testi bulunduruyor.

Toplantıda 27 Kasım Cuma günü saat 23.30'dan itibaren yürürlüğe giren kısıtlamalara uyulmasının kontrolü de ele alındı. Çanev, "Denetleme kurumlarının önümüzdeki hafta sonundan itibaren önlemlere sıkı sıkıya uyulup uyulmadığını kontrol etmesini bekliyorum. Sağlık Bakanı emrinin uygulanması konusunda kuralların çiğnenmesine ve boşluklardan yararlanılmasına izin vermeyeceğiz" dedi.


DİĞER HABERLER