Bulgaristan'da en büyük Camii'nin inşaatına başlandıCuma, 30 Ocak 2015

Bulgaristan'da en büyük Camii'nin inşaatına başlandıKırcaali'nin "Prileptsi" semtinde yaklaşık 8 yıldır inşaatı planlanan Bulgaristan'ın en büyük ve iki minareli cami projesinin yapımına geçen hafta Cuma günü kesilen kurban ile başlandı. Törene katılan eden konuklar arasında T.C. Filibe Başkonsolosu Alper Aktaş, Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali İl Başkanı Bahri Ömer, HÖH Milletvekilleri Müh. Erdinç Hayrullah, Şabanali Ahmet ve Mustafa Ahmet, Kırcaali, Krumovgrad (Koşukavak) ve Haskovo (Hasköy) bölge müftüleri Beyhan Mehmet, Nasuf Nasuf ve Basri Eminefendi, Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı ve HÖH İlçe Başkanı Muharrem Muharrem, Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Ahmet, Kırcaali Meclis Başkanı Raif Mustafa hazır bulundular.

Yapımına başlanılan cami için dualar eşliğinde bir boğa kurban edildi. Belediye Başkanı Hasan Azis tarafından kestirilen kurbanın kabul edilip inşaatının başarıyla tamamlanması için Bölge Müftüsü dua etti. Gençler ve gelecek nesiller için bir eğitim merkezi olmasını diledi.

Beyhan Mehmet yeni cami hakkında Kırcaali Haber Gazetesi için şunları söyledi, "Bu cami Kırcaali'de hoşgörü merkezi olacak. Bugün Cuma namazına müteakip Kırcaali'de yeni inşa edilecek caminin başlaması için bir kurban kesildi. Bu kurbanı Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis hediye etti, kendilerine cani gönülden teşekkür ediyoruz. Dualarla, tekbirlerle caminin inşaatına başlandı. Malumunuz 2008 yılından yapılan bir çalışma neticesinde müftülüğün, Belediye Başkanımızın, şu anki Milletvekilimiz Şabanali Ahmet'in ve diğer arkadaşlarımızın emeğiyle Allah'a şükürler olsun arzulanan bu caminin inşaatına başlanmış oldu. Bu cami ihtiyaca binaen başlatıldı. Malumunuz Kırcaali'de Cuma günleri camimiz ful doluyor, Bayramlarda ise dolup taşıyor, halk sığmıyor. Bu münasebetle Kırcaali'ye yakışacak nitelikte bir cami inşaatı başlatılıyor. Hakim güzel manzaralı bir tepe üzerine inşa ediliyor. Arazi Belediye Meclisi kararıyla bize hediye edildi. Bugün 30 Ocak Cuma günü de Allah'ın izniyle hayırlı bir günde camimizin inşaatına başlamış olduk. Yurtiçinden ve yurtdışından kardeşlerimizin bu konuya çok ciddi manada teveccühleri ve duaları var, maddi ve manevi yardım sağlamak istiyorlar. Önümüzdeki günlerde bunun organizasyonu, inşaatı yürütecek komisyonla beraber kararlarını alacağız. Hayırlı olsun, hayırlara vesile olsun. En yakın zamanda Rabbim caminin tamamlanmasını nasip etsin."

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis Kırcaali Haber Gazetesine, "Bugün Kırcaalimiz için tarihi bir gündür. Yaklaşık 8 yıldır bizler, arkadaşlarımız ile beraber şehrimize yakışacak yeni bir cami projesi ile ilgili çalışmalar yaptık. Allah'a şükürler olsun ki bugün bir Müslüman olarak bu tarihi günde burada yer aldığım için çok mutlu ve heyecanlıyım. Bu proje şuana kadar dar bir çevrede konuşuluyordu, bugünden itibaren bu proje artık çok geniş bir çevrede konuşulacak. Kırcaalili Müslüman kardeşlerimizin çok uzun zamandan beri bekledikleri bir projeydi. Yüzyıllardan beri şehrimize ikinci cami yapılmamıştı. Bugün bu projeyi başlatmak bize nasip oldu. İnşallah en yakın zamanda bu proje tamamlanıp güzel camimizi faaliyete başlatacağız. Tüm Müslüman halkımıza hayırlı ve uğurlu olsun" ifadesinde bulundu.

Kurban etinin bir kısmı gelecek hafta Cuma günü pilav hazırlanarak Kırcaali Merkez Camii'nde dağıtılacak. Bir kısmı da Merkez Georgi Pobedonosets Kilisesi'ne Papaz Petır Garena tarafından Hıristiyanlara dağıtılmak üzere bağışlanacak.
Milletvekili Şabanali Ahmet, cami projesinin yurt dışından gelecek misafirlerin de katılacağı ayrı resmi bir törenle temelinin atılacağını açıkladı. Cami Türkiye Cumhuriyeti tarafından bağışlanan kaynaklarla inşa edilecek. Deveci Şirketi tarafından uygulanan cami projesi bir buçuk yıl içinde tamamlanması bekleniyor.

Proje Türkiye'de hazırlanmış olup, Kırcaali Bölge müftülüğüne bağışlanan bir projedir. Cami, 1 400 metre kare büyüklüğünde ve kapalı alanında 1 200 Müslümanın ibadet edebilmesi için planlanmıştır. Kırcaali'de ikinci bir cami kurulması için yaklaşık 8 yıldır uğraşılıyor. İlk önce yeni caminin Arda nehrinin sağ kıyısına inşa edilmesi fikri ortaya atılmıştı. Sonrasında bu amaçla "Vızrojdentsi" semtinin merkezinde bir arazi verilmesi kararlaştırıldı, fakat buna bazı Bulgar hemşeriler karşı çıktılar. Son olarak da "Prileptsi" semtinde caminin kurulması teklifi yapıldı. Bu semt, şehrin merkezinden daha yüksek bir yerde bulunduğu için cami her yerden görülecektir.

Caminin kurulacağı arazi sahipleri ilk önceleri bu fikre karşı her ne kadar direnmiş olsalar da, sonunda iktidar temsilcilerinin arabuluculuğuyla uzlaştırıcı bir karara varıldı.

Mart 2007 tarihinde aşırı ırkçı Ataka partisinin teşvikiyle yerli Romanlar yaşadıkları konutların yıkılması korkusuyla protesto gösterisi yaptılar. Temmuz 2007 tarihinde Kırcaali Belediye Meclisi, kamulaştırılmış bir arazide cami kurulması teklifini oy birliğiyle kabul etti.

Kararın kabulünden birkaç ay sonra cami inşaatına başlanılması bekleniyordu, ancak bu olmadı. Böylece artık 8 yıldır Kırcaalili Müslümanlar, şehirde ikinci bir cami kurulmasını sabırsızlıkla bekliyorlar.Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER