Bulgaristan'da grev dalgası!Pazartesi, 28 Kasım 2011

Bulgaristan'da grev dalgası!Bulgaristan'da küresel ekonomik krizin etkileriyle mücadele etmeye çalışan hükümet art arda gelen grev ve protesto dalgası yüzüden zor günler yaşıyor.

İflasın eşiğinde olan Devlet Demiryolları'nda (BDJ) işçilerin ülkede ciddi ulaşım sorununa yol açan grevi 5. gününe girerken Polis Sendikası da grev kararı aldı.
Polis Sendikası Başkanı Valentin Popov, polislerin 30 Kasım Çarşamba günü başkent Sofya'da sendikaların düzenleyeceği yürüyüş ve gösteri eylemlerine katılacaklarını açıkladı. Popov, memurların emeklilik yaşının bir yıl yükseltilmesi ve emeklilik maaş zamlarının sınırlandırılmasına karşı olduklarını bildirdi.

Hükümet ekonomik krizle mücaele programı çerçevesinde erkeklerde 63, kadınlarda ise 60 olan emeklilik yaşını birer yıl yükseltmeye karar vermişti.
Bu arada 2012 bütçesinde tarım sektörüne ayrılan destek primi payının azaltılmasına tepki gösteren çiftçiler de traktör ve iş makinaları ile karayollarına döküldü.
Hasköy, Harmanlı, Yambol ve Lyübimetz bölgesinden binlerce çiftçi traktörler ve iş makinaları ile ülkenin Yunanistan ve Türkiye sınırındaki trafiği adeta felce uğrattı.

Trakya Buğday Üreticileri Birliği Başkanı Krasimir Avramov çiftçilerin zaten güç durumda olduklarını belirterek "Destek primlerinin düşürülmesi bizi iyice açlık ve sefalete sürükleyecek" dedi.

Çiftçilerin protesto eylemleri yüzünden Bulgaristan - Türkiye sınırında Lesovo - Hamzabeyli ve Kaptan Andreevo - Kapıkule gümrük kapıları bölgesinde tali yollardan ulaşım sağlanmaya çalışılıyor.

Başbakan Borisov'un tepkisi

Başbakan Boyko Borisov ise sendikalar öncülüğünde giderek yayılan protesto ve grev eylemlerine karşı sert bir tavır sergiledi.

Ülkenin en büyük özel TV kanalı BTV'ye konuşan Borisov "Bunlar protesto ve grev yaparak beni korkutacaklarını zannetmesinler. Ertesi gün görevimden istifa edip giderim" ifadelerini kullandı.

Alınan önlemlerin ekonomik krizle mücadele için kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Borisov Yunanistan'ı örnek göstererek, "Yunanlılar da şurayı burayı bloke edeyim derken ülkein ekonomisini bloke ettiler. Şimdi kurtulmaya çalışıyorlar. Vergi gelirlerini protestoculara vermek son derece kolay. Ancak bu bizi uçurumun dibine düşürür" diye konuştu.

Bulgaristan'da işçi ve memur sendikaları 30 Kasım Çarşamba günü başkent Sofya'da büyük bir protesto mitingi gerçekleştirecek. Ekonomik kriz mücadele önlemlerine karşı düzenlenecek protesto mitingine binlerce kişinin katılması bekleniyor.


DİĞER HABERLER