BULGARİSTAN'DA KURBAN BAYRAMIPazar, 29 Kasım 2009

BULGARİSTAN'DA KURBAN BAYRAMIİki milyona yakın Müslümanın yaşadığı Bulgaristan'da, bayram namazına büyük ilgi vardı. Başkent Sofya'da ibadete açık tek cami olan Banya Başı'nda yüzlerce kişi, namazı avluda kılmak zorunda kaldı.
Türklerin yoğunlukta yaşadığı Kırcaali, Şumnu, Rusçuk, Dobruca, Silistre, Razgrad, Targovişte, Hasköy, Varna ve Burgaz bölgelerinde de vatandaşlar namazın ardından birbirleriyle bayramlaştı.
Türk bölgelerinde bayramın ilk gününde eskiye göre daha fazla kurban kesilmesi de dikkat çekti. Bu bölgelerdeki belediyeler, Kurban Bayramı için çeşitli kültür etkinlikleri de düzenliyor.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov ile Başbakan Boyko Borisov, birer mesaj yayımlayarak, ülkedeki Müslümanların Kurban Bayramını kutladı.

Bayram dolayısıyla Türkiye-Bulgaristan sınırında ise yoğun bir trafik gözleniyor. Akrabalarıyla bayramlaşmak için binlerce kişi Türkiye'den Bulgaristan'a gelirken, Bulgaristan'da öğrenim gören binlerce Türk öğrenci de bayramı aileleriyle birlikte geçirmek için Türkiye'ye gidiyor.


DİĞER HABERLER