Bulgaristan'da Kurban Bayramı coşku ile kutlanıyorPerşembe, 25 Ekim 2012

Bulgaristan'da Kurban Bayramı coşku ile kutlanıyorMüslümanların yoğun olarak yaşadığı ülkenin Güneydoğu ve Kuzeydoğu bölgelerinde camiler dolup taşarken, başkent Sofya'da son depremde büyük hasar gören Banya Başı Camisi yine yetersiz kaldı. Yüzlerce Müslüman cami dışında namaz kılmak zorunda kaldı.

Vatandaşlar, namazın ardından birbirlerinin bayramını kutladı.

Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Mustafa Aliş Hacı, Bulgaristan Ulusal Televizyonu'nda (BNT) yayınlanan mesajında, ülkedeki ve tüm dünyadaki Müslümanların kutsal gününü kutladı.

Başmüftü Hacı, kurban eti dağıtımının taşıdığı değere vurgu yaparak, kurban kesebilecek kişilerin böyle bir günde zor durumda yaşayan ve geçim sıkıntısı içinde olan, bayramdan bayrama et yiyebilen kişileri hatırlamaları gerektiğini belirtti.

Müslümanların bayramdaki diğer önemli görevinin yakınları ve akrabalarından af dilemek olduğunun altını çizen Başmüftü Hacı, "Bugün yanlış yola giren kardeşlerimizin kendilerine gelmeleri, hasta olanların şifa bulması, sıkıntı çekenlerin sabırlı olmaları, zayıf düşenlerin güç bulması için dua ediyoruz" dedi.
Türk ve Müslümanların yoğun olarak yaşadığı diğer bölgelerde de sabah namazı ile başlayan bayram coşku ile kutlanıyor.

Ülkenin Güneydoğusundaki Hasköy şehrinin Çarşı Camisi'nde toplanan cemaat, namaz sonrası aile ve akraba ziyaretleri yaptı.

Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali, Razgrad, Şumnu, Filibe ve diğer büyük şehirlerde de camiler dolup taştı. Ülke gelenlinde ibadete açık 1100 camide bayram namazı kılındı. Bayram dolayısıyla ülkeye gelen yüzlerce ziyaretçi, Bulgaristan'da yaşayan akrabaları ile buluştu.
Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğü, ülkede yaşlılar ve kimsesiz çocukların yaşadığı çeşitli yurtlara toplam 1000 kurban yolladı.

Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali şehrinin Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed de tebrik mesajı yayınlayarak Kurban Bayramını kutladı.

Kurban kelimesinin Arapça'da "yakınlaşma" anlamına geldiğini anımsatan Mehmed, "Bu bayram toplumu birleştirir, huzur yaratır. Varlıklı Müslümanlar da kurban kesme görevini yerine getirip kardeşlerine yardım edebilirler" dedi.


DİĞER HABERLER