Bulgaristan'da Ramazan Bayramı Coşkuyla KutlanıyorSalı, 30 Ağustos 2011

Bulgaristan'da Ramazan Bayramı Coşkuyla KutlanıyorBulgaristan'daki Müslümanlar Ramazan Bayramı'nı coşkuyla kutluyor.
Başta başkent Sofya olmak üzere Türklerin yaşadığı bölgelerde, bayram namazı dolayısıyla camiler doldu taştı. Sofya'da ibadete açık tek cami olan Banya Başı'nda yüzlerce kişi namazı avluda kıldı.
Bulgaristan Başmüftüsü Mustafa Aliş Haci yayımladığı mesajda, Bulgaristan'daki tüm Müslümanların Ramazan Bayramı'nı kutladı. Haci, bayramın dünyada huzur ve barışın sağlanmasına vesile olmasını diledi.
Çok sayıda Türkün yaşadığı Kırcaali, Şumnu, Rusçuk, Dobruca, Silistre, Razgrad, Targovişte, Hasköy, Varna ve Burgaz'da da bayram namazına büyük ilgi vardı. Bu bölgelerdeki tüm camiler bayram namazında doldu taştı. Müslüman cemaat, namazdan sonra kucaklaşarak bayramlaştı.
Bu arada Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov ile Başbakan Boyko Borisov birer mesaj yayımlayarak, ülkedeki Müslümanların Ramazan Bayramı'nı kutladı.
Pırvanov mesajında, Bulgaristan'daki Müslüman vatandaşların dini vecibelerini özgürce yerine getirmelerinin büyük önem taşıdığını bildirdi.
Ramazan Bayramı dolayısıyla Türkiye-Bulgaristan sınırında ise yoğun bir trafik gözleniyor.
Akrabalarıyla bayramlaşmak için binlerce kişi Türkiye'den Bulgaristan'a gelirken, Bulgaristan'da eğitim gören binlerce Türk öğrenci de bayramı aileleriyle birlikte geçirmek için Türkiye'ye gidiyor.
Ramazan Bayramı dolayısıyla Türklerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerdeki belediyeler çeşitli kültür ve sanat etkinlikleri düzenliyor.


DİĞER HABERLER