BULGARİSTAN'DA SİNEMA SKANDALICumartesi, 11 Aralık 2010

BULGARİSTAN'DA SİNEMA SKANDALIBaşbakan Boyko Borisov, sinema sektöründen sorumlu Kültür Bakanı Yardımcısı Dimitar Dereliev'i görevden aldı.

Bulgaristan Ulusal Radyosu (BNR), Kültür Bakanı Vejdi Raşidov ile görüşmesinin ardından Dereliev'in istifa dilekçesini hemen işleme koyan Borisov'un, "Bu bakan yardımcısı ülkemizin sinema çevreleri ile birlikte verimli çalışamadı. Sadece gerginlik yarattı" diye konuştuğunu bildirdi.

Ülkenin en dar bütçeli devlet kurumlarından biri olan Kültür Bakanlığına ekonomik kriz nedeniyle başka bir bakan yardımcısı atanmayacağı, Bakan Raşidov'un bundan sonra tek bir yardımcı ile çalışacağı belirtildi.

-"MİŞEL SKANDALI"-

Bulgar basını Dereliev'in görevinden alınmasını ülkeyi bir aydır sarsan bir "sinema skandalına" bağladı.
İtalya'da yaşayan Mişel Bonev adlı Bulgar kökenli kadın sinema sanatçısının, senaryo yazarlığı, yönetmenliği ve başrolünü üstlendiği "Elveda Anne" adlı filmine Bulgar hükümetinin 330 bin avro destek vermesiyle ilgili tartışmalar Meclise kadar taşınmıştı.

Venedik Film Festivali'nin resmi gösterim programına giremeyen ve Bulgar sinema yetkililerince "düşük kaliteli" olarak nitelendirilen filmin yönetmeni Bonev'in, Kültür Bakanı'nın da içinde bulunduğu 40 kişilik bir heyeti İtalya'ya götürmesi ve masrafları kendisinin karşılaması da tartışmaları alevlendirmişti.

Tartışmalarla ilgili hesap vermek üzere parlamentoya çağrılan Başbakan Borisov, olaydan dolayı "utanç duyduğunu" bildirmişti.

Borisov, dün parlamentonun genel oturumunda yaptığı konuşmada, "Mişel skandalından sonra kimi nereye yolladığım konusuna daha çok dikkat edeceğim. Bu kişilerin, böyle bir sebeple İtalya'ya gitmelerinden dolayı üzgünüm. Bir kişi yerine 40 kişi gitti. İtibarımız zedelendi" ifadesini kullanmıştı.

Kültür Bakanı Raşidov ise "Aslında Başbakan Borisov sadece İtalya'ya gitmeme üzüldü. Kültür bakanı olarak benim bulunabileceğim yer bir traktör fuarı olamaz, ancak kültür çevreleri olabilir. Neticede adam öldürmedik, suçsuzuz" diye kendini savunmuştu.


DİĞER HABERLER