BULGARİSTAN'DA ‘'TİYATRO REFORMU ‘' ADI ALTINDA TÜRK TİYATROLARI KAPATILIYORPazartesi, 19 Temmuz 2010

BULGARİSTAN'DA ‘'TİYATRO REFORMU ‘' ADI ALTINDA TÜRK TİYATROLARI KAPATILIYOR Sözde reform bahanesi ile Kırcaali " Kadriye Latifova " Devlet Dram ve Müzik Tiyatrosu ile Razgrad - " Nazım Hikmet " Türk Tiyatrolarının kapatılıyor olması, Edirne Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği yönetimi ve üyeleri tarafından büyük üzüntü ve tepki ile karşılanmaktadır.
Bulgaristan Türk Tiyatrolarının birer profesyonel ekip oldukları ve faaliyet gösterdikleri bölgelerde ve hatta yurt dışında sosyal kültürel açıdan ne kadar yararlı ve aktif oldukları herkes tarafından iyi bilinmektedir. Buna karşın sözde reform kapsamında Bulgar ve Türk tiyatroları birleştirilerek ekonomik kaynakların etkin kullanılması sağlanacağı ileri sürülüyor. Yine reform önerisinin gerekçesinde ‘'yaratıcı, dinamik, hareketli ve sosyal açıdan toplumsal yeterli kuruluşlara dönüşecek'' tiyatrolardan bahsediliyor. Tüm bu klişe sözlerin arkasına baktığımızda ise gördüğümüz; Türk asıllı Bulgaristan Kültür Bakanı Vejdi Raşidov'un bir piyon olarak kullanıldığı ve yapılan kültür kıyımının bir siyasi olay olduğu; verilen hakların sinsice geri alındığıdır.
Hani bu tiyatrolar; Türk kültürünün yaşatılması ve geliştirilmesi amacıyla kurulmuştu.
Hani kültür çeşitliliği bu ülkenin en büyük zenginliğiydi ve Bulgaristan Cumhuriyeti demokrasi yolunda Balkan ülkeleri arasında örnek ülkeydi.
Edirne Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği yönetimi olarak bu çirkin kültür kıyımından ve Bulgaristan'daki Türk Devlet Tiyatrolarının kazanılmış haklarına karşı saldırılardan vazgeçilmesini istiyoruz. Bizler bu anlamsız kültür kıyımı karşısında Türk asıllı Bulgaristan Kültür Bakanı Vejdi Raşidov'un koltuğunda hala nasıl olup da oturduğunu anlamakta zorlanıyoruz.Basri ÖZTÜRK

Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kuruluğu adına

Derneğimiz BALKAN TÜRKLERİ FEDERASYONU Üyesidir


DİĞER HABERLER