Bulgaristan’daki barajların 1116’sı Kırcaali ilinde yer alıyorÇarşamba, 29 Ocak 2020

Bulgaristan’daki barajların 1116’sı Kırcaali ilinde yer alıyorKırcaali Valisi Nikola Çanev, makamında Devlet Metrolojik ve Teknik Denetim Ajansı (DAMTN) Başkanı Müh. Petır Gornovski ile bir araya geldi. İkili, baraj duvarlarının ve tesislerin güvenli işletimi ve teknik durumlarının kontrolü ile ilgili mevzuattaki gelişmeleri ele aldı.

Görüşmenin ana konusu Vali'nin emriyle atanan kurumlararası bir komisyon tarafından yakında yapılacak barajların sınıflandırılmasıydı. Bu, rezervuarların potansiyel tehlike derecesine göre yapılacaktır. Baraj sahiplerinin listesi de güncellenecektir.

Çanev, "Bulgaristan'da 6852 baraj bulunuyor, onların 1116'sı Kırcaali ilinde yer alıyor. Geçen yıl Kırcaali ilinde belediye meclisleri, belediyelerim sorumlu olduğu su havzalarının bir kısmının sorumluluğunun yeni bir devlet kuruluşu olan Baraj Yönetimi ve Bakımı Yönetimi Şirketi'ne devredilmesine ilişkin kararlar kabul etmiş olsa da an itibariyle sadece bir barajla ilgili evraklar sağlanmıştır. Bu durum yerel makamların prosedürleri hızlandırmasını gerektirmektedir" diye vurguladı.

Yapılan görüşmede DAMTN Başkan Yardımcısı Tümgeneral Kiril Voynov ve Baraj Duvarlarının ve Tesislerinin Gözetimi Genel Müdürü Maria Piryankova da hazır bulundular.


DİĞER HABERLER