Bulgaristan'daki olaylara BALGÖÇ'ten tepkiPazartesi, 23 Mayıs 2011

Bulgaristan'daki olaylara BALGÖÇ'ten tepkiBursa merkezli Balkan Göçmenleri ve Mülteci Dernekleri Federasyonu (BGF) ve Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (Bal-Göç) Başkanı Prof. Dr. Emin Balkan, Bulgaristan'da son günlerde meydana gelen olaylara tepki gösterdi.

İktidarda bulunan GERB partisine, azınlık hükümetinde destek veren aşırı milliyetçi ATAKA partisinin şımarık bir çocuk gibi davrandığını belirten Prof. Dr. Balkan, "Kimse 1989 öncesine dönülecek diye endişe etmesin. Müslümanların ibadet ve inanç özgürlüğü Anayasa teminatı altındadır. Bulgaristan'daki tüm partilerin birlikte bu olayları kınamasını bekliyoruz" dedi.

Bulgaristan'da geçen hafta bir camide namaz kılanlara düzenlenen saldırılar nedeniyle kapatılması gündemde olan ırkçı ATAKA partisinin lideri Volen Siderov'un, dün de bir radyo programında Türk milletvekili Kurman İsmailov'a saldırmasına tepkiler devam ediyor.

Dün Bulgaristan'dan dönen BGF ve Bal-Göç Başkanı Prof. Dr. Emin Balkan yaptığı açıklamada, meydana gelen olayları Türkiye'deki soydaşların da endişe içinde izlediklerini söyledi. Bulgaristan'da uzun süreden beri etnik ayrımcılığın bulunduğunu ve iktidarda bulunan GERB ve onun azınlık hükümeti olmasını sağlayan ATAKA'nın aşırı milliyetçi söylemlerle seçimlere gittikleri belirterek, hükümete destek veren ATAKA'nın şımarık bir çocuk gibi hareket ettiğine dikkati çekti.

'SİDEROV HASTA, TEDAVİ GÖRMESİ LAZIM'

Son zamanlarda saldırıların artmasına rağmen Türklerin sağduyulu davrandıklarını ve Bulgaristan'ın büyük çoğunluğunun da ATAKA'nın yanında olmadığını anlatan Prof. Dr. Balkan şöyle konuştu:

"Cuma namazı sırasında Türkler adına, Müslümanlar adına çok rencide edici ifadeler kullanarak saldırılıyorlar. Kilimleri yakıyorlar. Bir gencimiz ve 5 polis yaralanıyor. Bulgarlarla Müslümanları karşı karşıya getirmeye çalışıyorlar. Aynı Kırcaali'de de camide bomba bulunduğu söylenerek Cuma namazı engellenmeye çalışılıyor. Ancak Müslümanlar camiiye giriyorlar ve bomba falan da bulunmuyor. Dün da radyo programı sırasında psikolojik tedavi görmesi gerektiğine inandığım ATAKA'nın ırkçı lideri Siderov Türk Milletvekili Kurman İsmailov saldırıyor. "

'KİMSE ENDİŞE ETMESİN'

Bulgaristan'da Başmüftü ile görüştüğünü ve onun da çok endişeli ve üzgün olduğunu gördüğünü kaydeden Prof. Dr. Balkan, "Bulgaristan'daki Türkler ve hiç kimse, '1989 öncesine dönülecek' diye endişe etmesin. Bulgaristan'ın yüzde 20'si Müslüman ve inanç ve ibadet özgürlükleri anayasal güvence altında. Bizim beklentimiz tüm siyasi partilerin bu saldırıları kınaması" diye konuştu.

'AZINLIKLAR BİRLEŞSİN'

Kısa adı BAHAD olan Balkanlarda Adalet Haklar ve Kültür Derneği Başkanı Eşref Kahraman da, Türklerin Bulgaristan'a demokrasi getirilmesine katkı sağladığını vurgulayarak, saldırıların siyasi rant amacı taşıdığını söyledi. Bulgaristan'da ekim ayında yerel seçimler yapılacağını hatırlatan Kahraman, "Bulgaristan'daki Türk, Roman, Pomak azınlıkların birleşerek parti kurmalarını ve daha milletvekili, meclis üyeleri çıkartmalarını bekliyoruz" dedi.

Cuma namazı sırasında meydana gelen olaylar nedeniyle Bulgaristan hükümetini kınadıklarını da vurgulayan Kahraman, "Hükümet bugüne kadar bir şey yapmadı. Bulgaristan'da Türkleri yok etmek için yeniden yasadışı komiteler kurulmaya başlandı. Bu olayı Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'ne taşıyacağım. Görüntüleri onlara sunacağım. Bu konunun takipçisi olacağım ve gerçek suçluların cezalandırılmasını sağlayacağım" diye konuştu.


DİĞER HABERLER