BULGARİSTAN'DAKİ TÜRK KADINLARININ NEVRUZ KUTLAMASISalı, 30 Mart 2010

BULGARİSTAN'DAKİ TÜRK KADINLARININ NEVRUZ KUTLAMASIBulgar-Türk Kadınları Dostluk Derneği (BUTKADD) üyeleri, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'ya 30 kilometre mesafedeki İzvor köyünü geçen cumartesi günü ziyaret ederek, ülkede "Lazarovden" olarak adlandırılan Nevruz bayramı kutlamalarına katıldı.

Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Mehmet Gücük'ün eşi Nilgün Gücük'ün fahri başkanlığını yaptığı BUTKADD'ın üyeleri, köyde ziyaret ettikleri "İvan Vazov" okuluna, çeşitli eğitim malzemeleri ve kitap yardımında bulundu.

Köy meydanında düzenlenen ve ilkbaharın gelişi ile doğanın canlanmasının sevincini betimleyen Nevruz kutlamaları, geleneksel kıyafetler giyen genç kızların, köyün en yaşlı sakini Tinka Mihaylova'nın evini ziyaretiyle başladı.

Şarkı söyleyen kızları ve BUTKADD üyelerini ekmek ve bal ile karşılayan Mihaylova, kızı Milena'nın, Murat adlı bir Türkle evli olduğunu ve Bursa'da yaşadığını anlattı. Mihaylova, Berk adlı bir torunu olduğunu ve bu mutlu günde onlara selamlarını iletmek isteğini söyledi.

Bulgaristan'da, Nilgün Gücük'ün himayesinde 2007 yılında kurulan BUTKADD, daha önce de ülkede çeşitli yerleri ziyaret ederek, huzur evleri ve kimsesiz çocuklar yurtlarına yönelik yardım kampanyaları düzenlemişti.


DİĞER HABERLER