"Bulgaristan'dan dolayı Türkiye-AB ticareti zarar görüyor"Çarşamba, 27 Mayıs 2015

UND İcra Kurulu Başkanı Şener, Türkiye-Bulgaristan arasındaki sınır kapılarında yaşanan uzun tır kuyruklarının Türkiye ve AB ekonomilerine zarar verdiğini söyledi.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki dış ticaretin önemli bir kısmının yapıldığı Türkiye-Bulgaristan arasındaki sınır kapılarında yaşanan uzun tır kuyrukları ve günlerce süren beklemelerin Türkiye ve AB ekonomilerine ve dış ticarete zarar verdiğini kaydetti.

Fatih Şener, yaptığı yazılı açıklamada, 2015 yılı mart ayı başından bu yana Bulgaristan'ın Kapitan Andreevo ve Lesovo sınır kapılarındaki teknik sıkıntılar, yavaş ilerleyen gümrük işlem süreçleri, yetersiz memur sayısı ve az sayıda peron üzerinden yapılan araç alımları gibi nedenlerle Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapılarındaki araç kuyruklarının 25 kilometreyi bulduğunu, bekleme sürelerinin ise 4 günü geçtiğini aktardı.

Cuma günü İstanbul'daki gümrük idarelerinden Kapıkule ya da Hamzabeyli sınır kapılarına hareket eden araçların Bulgaristan'a geçmesinin ancak salı gününde mümkün olabildiğini belirten Şener, Türkiye'nin, coğrafi olarak AB'ye komşu olmasına rağmen lojistik performans olarak İran'dan da uzak bir konuma itildiğini ifade etti.

Şener, "Türkiye ile AB arasındaki 150 milyar dolarlık toplam dış ticaretin önemli bir kısmının yapıldığı Türkiye-Bulgaristan arasındaki sınır kapılarında yaşanan uzun tır kuyrukları ve buna bağlı olarak günlerce süren beklemeler Türkiye ve AB ekonomilerine ve dış ticarete zarar veriyor" ifadelerini kullandı.

"Avrupa Komisyonu'nu göreve çağırıyoruz"

Bulgaristan sınır kapılarında yaşanan sorunlar nedeniyle son üç aylık hafta sonu çıkış sayılarında geçen yıla kıyasla Kapıkule'de yüzde 15, Hamzabeyli'de ise yüzde 33 kapasite kaybı yaşandığı bilgisini veren Şener, son üç ay içinde sadece iki kapıdan gerçekleştirilemeyen taşımaların sektöre maliyetinin 29 milyon 130 bin avroyu geçtiğini kaydetti.

Fatih Şener, Bulgaristan'ın verimsiz ve yetersiz gümrük kapıları nedeniyle Türkiye sınır kapılarında günlerce aç ve perişan halde bekleyen tır şoförlerinin büyük mağduriyet yaşadığını, birçoğunun da mesleği bırakmak için gün saydığını dile getirdi.

Şener, Türkiye ile AB arasındaki ticarete ve sınır geçiş süreçlerine büyük zarar veren Bulgaristan sınır kapılarında yaşanan sorunların bir an önce iyileştirilmesi ve Türkiye ticaretinin tüm paydaşlarının mağduriyetinin giderilmesi adına Avrupa Komisyonu'nu göreve çağırdıklarını belirtti.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER