BULGARİSTAN'IN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ İSTİFA ETTİCuma, 13 Kasım 2009

BULGARİSTAN'IN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ İSTİFA ETTİBulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Branimir Mladenov görevinden istifa etti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Dragovest Goranov, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, Mladenov'un istifa dilekçesini verdiğini ve Bulgaristan'a geri döneceğini bildirdi.

Goranov, Ankara'ya gönderilecek yeni büyükelçinin en kısa sürede belirleneceğini de söyledi.

Branimir Mladenov, Bulgaristan'ın Washington Büyükelçisi Lıçezar Petkov ile birlikte, Bulgaristan'da 5 Temmuzda yapılan parlamento seçiminde sorumlu oldukları ülkelerde oy kullanımı sırasında usulsüzlük yapılmasına göz yumdukları gerekçeleriyle hükümet tarafından görevden alınmak istenmişti. Ancak iki büyükelçi hakkında hazırlanan görevden alma kararnamesi Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov tarafından veto edilmişti.

Pırvanov'un "yeterli kanıt yok" gerekçesiyle kararnameyi veto etmesi, hükümet ile cumhurbaşkanlığı arasında ciddi gerginliğe neden olmuş, Başbakan Boyko Borisov "Cumhurbaşkanı öyle ya da böyle bu kararnameyi imzalayacak" diyerek tepki göstermişti.

Bu arada parlamentoda Mavi Koalisyon milletvekili ve eski İstihbarat Servisi Genel Müdürü Dimo Gyurov, Bulgar Ulusal Televizyonuna yaptığı açıklamada, Büyükelçi Mladenov'un cumhurbaşkanlığından gelen baskı yüzünden görevinden istifa ettiğini ileri sürdü.

Gyurov, Washington büyükelçisi Petkov'un da en kısa sürede istifa edeceğine inandığını bildirdi.


DİĞER HABERLER